HSW. Baobab-K już gotów do zdalnego minowania

Huta Stalowa Wola, producent gąsienicowych pojazdów do minowania narzutowego Kroton, oferuje armii nowy i znacznie wydajniejszy wóz inżynieryjny – Baobab-K - do błyskawicznego stawiania przeciwpancernych zapór.

Publikacja: 28.02.2022 23:45

Baobab-K

Baobab-K

Foto: HSW

- Zabudowana na podwoziu Jelcza 8x8 platforma z sześcioma miotaczami min MN-123 mieszczącymi łącznie 600 pocisków. jest w stanie w czasie krótszym niż pół godziny postawić zdalnie zaporę z min przeciwpancernych o rozmiarach np. 60x900 m. – chwali nowy system z HSW Jerzy Reszczyński, ekspert militarny.

Podkreśla, że potężny pojazd saperski, którego załogę stanowi tylko dwóch żołnierzy, „wyróżnia pełna automatyzacja procesu minowania, od wyliczania nastaw, zmiany kierunku i pozycji zestawów miotających, po utrzymywanie częstotliwości miotania min w zależności od prędkości poruszania się pojazdu i parametrów wirtualnie zaprogramowanego pola minowego". Reszczyński mówi, że podczas operacji zdalnego minowania załoga nie musi opuszczać chronionej pancerzem kabiny. Pojazd wyposażony jest w systemy samoobrony z czujnikami ostrzegającymi przed opromieniowaniem wiązką lasera oraz wyrzutniami granatów dymnych.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10