Izraelski Barak-8 obroni Maroko przed algierskimi Iskanderami

Według izraelskich mediów 9 lutego br. została podpisana umowa na zakup przez Królestwo Maroka rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Barak-8, produkowanego przez izraelski koncern Israel Aerospace Industries (IAI).

Publikacja: 17.02.2022 14:34

Pocisk Barak ER systemu Barak-8, mogący zwalczać cele balistyczne i aerodynamiczne na dystansie do 1

Pocisk Barak ER systemu Barak-8, mogący zwalczać cele balistyczne i aerodynamiczne na dystansie do 150 km.

Foto: Israel Aerospace Industries

Izraelska firma nie ujawniła żadnych informacji na ten temat, ale według doniesień prasowych wartość kontraktu może wynosić ok. 500 mln dol.

O zainteresowaniu resortu obrony w Rabacie systemem Barak-8 było wiadomo od pewnego czasu. Na początku stycznia pisał o tym izraelski dziennik „Jerusalem Post". Prasa informowała wówczas, że IAI prowadzi negocjacje dotyczące sprzedaży do Maroka wspomnianego systemu.

Z kolei o umowie podpisanej przez koncern IAI na dostawy systemu Barak-8 do Sił Zbrojnych Królestwa Maroka 12 lutego br. poinformował portal „Israel Defense". Szczegóły dotyczące kontraktu – np. liczby wyrzutni oraz liczby i typów pocisków zamówionych przez Królestwo Maroka – nie zostały upublicznione.

Barak-8 to system obrony przeciwlotniczej zdolny do zwalczania środków napadu powietrznego (balistycznych i aerodynamicznych) na dystansie do 70 km przy zastosowaniu pocisku kierowanego Barak LRAD, a przy zastosowaniu pocisku Barak ER zasięg zwalczania celów zwiększa się do 150 km (w kwietniu 2021 r. pocisk ten został wdrożony do produkcji seryjnej w IAI). System Barak występuje także w wersji z pociskiem o zasięgu do 35 km (Barak MRAD).

System Barak występuje w wersji bazowania lądowego (w takiej postaci jest on obecnie eksploatowany przez siły zbrojne np. Izraela i Republiki Azerbejdżanu) lub morskiej (obecnie jest on przenoszony przez okręty Marynarki Wojennej Republiki Indii, a ponadto – w odmianie Barak MX – jest integrowany z najnowszymi okrętami nawodnymi Izraelskiego Korpusu Morskiego – Saar 6).

W marcu 2021 r. w mediach pojawiły się nieoficjalne doniesienia o bojowym wykorzystaniu systemu Barak-8 przez Siły Zbrojne Republiki Azerbejdżanu podczas konfliktu o Górski Karabach. Według doniesień prasowych, pocisk systemu Barak-8 zestrzelił pocisk systemu rakietowego 9K720E Iskander-E, który został wystrzelony przez wojsko Republiki Armenii w kierunku Baku.

Jeżeli chodzi o wdrożenie systemu Barak-8 do eksploatacji przez Siły Zbrojne Królestwa Maroka, to jego głównym zadaniem będzie również obrona przed pociskami balistycznymi Iskander-E. Główny regionalny przeciwnik Maroka, tj. Algieria, według ogólnodostępnych źródeł, dysponuje obecnie 8-12 wyrzutniami systemu rakietowego 9K720E Iskander-E (cztery baterie, wersja eksportowa z pociskiem o zasięgu 280 km).

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego