Kolejna ukraińska modernizacja czołgu T-64BW

Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo Ukroboronprom poinformowało, że wchodząca w jego skład spółka Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Maszyn im. Morozowa (ChKBM) prowadzi próby poligonowe nowej modernizacji czołgu T-64BW.

Publikacja: 11.02.2022 15:13

Ukraiński przemysł zaprezentował najnowszy wariant modernizacyjny leciwego, lecz dla Sił Zbrojnych U

Ukraiński przemysł zaprezentował najnowszy wariant modernizacyjny leciwego, lecz dla Sił Zbrojnych Ukrainy wciąż zasadniczego czołgu T-64BW.

Foto: Ukroboronprom

Nowy wariant, określany mianem T-64BW model 2022, ma być odpowiedzią na wyzwania współczesnego pola walki i zarazem być konstrukcją efektywną kosztowo.

Nowy wariant powstał na zlecenie Ministerstwa Obrony Ukrainy, a jego odbiorcą miałyby stać się Siły Zbrojne Ukrainy (SZU), dla których wywodzący się jeszcze z lat 60. T-64 (obecnie głównie w wersji BW, wprowadzonej do uzbrojenia w 1985 r., i pochodnych) wciąż jest zasadniczym czołgiem. W Wojskach Lądowych SZU w 2021 r. było w linii ponad 700 T-64BW/BM (41 BW w piechocie morskiej i pewne ilości BW/BM w Gwardii Narodowej). Pojazd wyposażono w: nowoczesne urządzenia obserwacyjno-celownicze z kamerami termowizyjnymi, prosty ekran listwowy chroniący tylną część kadłuba, gumowe nakładki na wieży, zmodyfikowany układ paliwowy i system ochrony zbiorników paliwa. Ponadto wóz wyposażono w nowoczesne cyfrowe radiostacje, spełniające współczesne standardy przewidziane dla tej klasy wyposażenia. Nowe środki łączności, tak zewnętrznej, jak i wewnętrznej (które także wymieniono), mają spełniać standardy NATO. Czołg na opublikowanych przez Ukroboronprom zdjęciach wykonanych podczas prób nie ma zamontowanego pancerza reaktywnego ani listwowego.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego