Rafael prezentuje najnowszą broń w Emiratach

Izraelski potentat zbrojeniowy Rafael Advanced Defense Systems po raz pierwszy zaprezentuje swoją precyzyjną broń. M.in. zaawansowany sprzęt bojowego rozpoznania.

Publikacja: 03.11.2021 10:11

Prezentacja odbędzie się w tym tygodniu Dubai Air Show 2021 – największych w regionie targach przemysłu lotniczego i obronnego.

Historyczny debiut znanego producenta na zbrojeniowej wystawie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich budzi zrozumiałe zainteresowanie. Jest zarazem dowodem na istotne, polityczne zmiany w niespokojnym regionie.

Arabsko–izraelska współpraca

Według ustaleń Radaru Izraelczycy przygotowali na swoją premierę na tegorocznym Dubai Air Show przede wszystkim swoje najbardziej zaawansowane, sprawdzone operacyjnie i bojowo, rozwiązania dla obrony powietrznej. Izrael chce też nieco odsłonić na DAS swoje osiągniecia w dziedzinie budowy zwiadowczego sprzętu wojskowego wykorzystującego możliwości sztucznej inteligencji i analizy wielkich zbiorów danych (Big Data) - które znacząco wspierają wojskowe systemy rozpoznania najnowszej generacji i zapewniają im niespotykane dotąd możliwości. Izraelczycy nie tylko chwalą się w Dubaju najnowszymi wynalazkami i technologiami. O tym jak daleko zaszły zmiany w relacjach Tel Awiwu z arabskimi partnerami świadczy praktyczna współpraca technologiczna Rafaela w ramach joint venture z G42 - wiodącą spółką informatyczną z siedzibą w Abu Dhabi. Międzynarodowy zespół inżynierów i programistów skupiony w badawczo- rozwojowym j.w. koncentruje się obecnie na wykorzystywaniu synergii sztucznej inteligencji (AI) i Big Data nie tylko dla celów militarnych.

Nowinki sprzętowe prosto z wystawy

Jak dowiedział się Radar na Dubai Air Show izraelski potentat zbrojeniowy zaprezentuje najnowszy sprzęt obrony powietrznej, w tym zintegrowany system kierowania i dowodzenia MIC4AD - optymalizujący zarządzanie np. bateriami rakiet. System umożliwia kontrolę ognia i błyskawiczne wskazywanie celu w warunkach bojowych odpowiednim wyrzutniom w oparciu o analizę zagrożeń. To rozwiązanie sprawdzone w warunkach bojowych, używane lub wprowadzane przez siły powietrzne 28 krajów na świecie.

Na targach w Dubaju izraelski producent oferuje także antydronowe systemy Drone Dome umożliwiające zwalczanie w każdych warunkach wrogich bezzałogowych statków powietrznych. Drone Dome wykrywa nawet małe cele z odległości ponad 3,5 km, przechwytuje i neutralizuje je za pomocą środków soft-kill i hard-kill, zapewniając przy tym pelne bezpieczeństwo własnemu lotnictwu.

Na targach DAS izraelski producent pokazuje też amunicję rakietową – np. odpalane z naziemnych stanowisk szybkie pociski przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Spyder, przeznaczone do niszczenia samolotów, śmigłowców, dronów a nawet nieprzyjacielskich rakiet.

Na wystawie znalazły się też kierowane, precyzyjne bomby lotnicze SPICE, różnych typów naprowadzane głowicą optoelektroniczną i niewrażliwe na zakłócanie sygnału nawigacji satelitarnej GPS.

Łączność i rozpoznanie bez tajemnic

Podczas Dubai Air Show Rafael zaprezentuje całą rodzinę satelitarnych systemów wywiadowczych i rozpoznania.

Zestaw Imilite to szpiegowski system, który odbiera, przetwarza i wykorzystuje informacje z rozpoznania obrazowego, także wideo i dane wywiadowcze z innych źródeł a potem odpowiada za ich opracowanie i bezpieczną dystrybucję do sieci autoryzowanych odbiorców i ośrodków dowodzenia.

BNET SDR to szerokopasmowy modułowy, wielokanałowy, taktyczny system łączności programowalnej i kodowanej który umożliwia odbieranie i analizowanie danych, także zapisów video i transmitowanie ich do ośrodków zarządzania walką załóg wozów bojowych, samolotów i okrętów.

Rafael oferuje na targach w Dubaju także LITESAT - optoelektroniczny system obserwacji Ziemi funkcjonujący jako mikrosatelita, zapewniający dane geoprzestrzenne wysokiej rozdzielczości ale też samolotowy rozpowszechniony na świecie (używany w lotnictwie ok. 20 krajów) zasobnik celowniczy i nawigacyjny LITENING umożliwiający wykrywanie rozpoznanie, identyfikację i optoelektroniczne śledzenie wielu celów lądowych i powietrznych.

Inny prezentowany na wystawie w Dubaju optoelektroniczny taktyczny zasobnik rozpoznawczy RECCELITE przekazuje zgromadzone obrazy i dane w czasie rzeczywistym, bezpośrednio podczas lotu. Wielosensorowy system korzysta z szerokopasmowego łącza informacyjnego i naziemnej stacji kierowania. RECCELITE podobnie jak podwieszany zasobnik powietrznego rozpoznania LITENING jest sprawdzony w boju i używany operacyjnie na całym świecie.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego