Rafael prezentuje najnowszą broń w Emiratach

Izraelski potentat zbrojeniowy Rafael Advanced Defense Systems po raz pierwszy zaprezentuje swoją precyzyjną broń. M.in. zaawansowany sprzęt bojowego rozpoznania.

Publikacja: 03.11.2021 10:11

Prezentacja odbędzie się w tym tygodniu Dubai Air Show 2021 – największych w regionie targach przemysłu lotniczego i obronnego.

Historyczny debiut znanego producenta na zbrojeniowej wystawie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich budzi zrozumiałe zainteresowanie. Jest zarazem dowodem na istotne, polityczne zmiany w niespokojnym regionie.

Arabsko–izraelska współpraca

Według ustaleń Radaru Izraelczycy przygotowali na swoją premierę na tegorocznym Dubai Air Show przede wszystkim swoje najbardziej zaawansowane, sprawdzone operacyjnie i bojowo, rozwiązania dla obrony powietrznej. Izrael chce też nieco odsłonić na DAS swoje osiągniecia w dziedzinie budowy zwiadowczego sprzętu wojskowego wykorzystującego możliwości sztucznej inteligencji i analizy wielkich zbiorów danych (Big Data) - które znacząco wspierają wojskowe systemy rozpoznania najnowszej generacji i zapewniają im niespotykane dotąd możliwości. Izraelczycy nie tylko chwalą się w Dubaju najnowszymi wynalazkami i technologiami. O tym jak daleko zaszły zmiany w relacjach Tel Awiwu z arabskimi partnerami świadczy praktyczna współpraca technologiczna Rafaela w ramach joint venture z G42 - wiodącą spółką informatyczną z siedzibą w Abu Dhabi. Międzynarodowy zespół inżynierów i programistów skupiony w badawczo- rozwojowym j.w. koncentruje się obecnie na wykorzystywaniu synergii sztucznej inteligencji (AI) i Big Data nie tylko dla celów militarnych.

Nowinki sprzętowe prosto z wystawy

Jak dowiedział się Radar na Dubai Air Show izraelski potentat zbrojeniowy zaprezentuje najnowszy sprzęt obrony powietrznej, w tym zintegrowany system kierowania i dowodzenia MIC4AD - optymalizujący zarządzanie np. bateriami rakiet. System umożliwia kontrolę ognia i błyskawiczne wskazywanie celu w warunkach bojowych odpowiednim wyrzutniom w oparciu o analizę zagrożeń. To rozwiązanie sprawdzone w warunkach bojowych, używane lub wprowadzane przez siły powietrzne 28 krajów na świecie.

Na targach w Dubaju izraelski producent oferuje także antydronowe systemy Drone Dome umożliwiające zwalczanie w każdych warunkach wrogich bezzałogowych statków powietrznych. Drone Dome wykrywa nawet małe cele z odległości ponad 3,5 km, przechwytuje i neutralizuje je za pomocą środków soft-kill i hard-kill, zapewniając przy tym pelne bezpieczeństwo własnemu lotnictwu.

Na targach DAS izraelski producent pokazuje też amunicję rakietową – np. odpalane z naziemnych stanowisk szybkie pociski przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Spyder, przeznaczone do niszczenia samolotów, śmigłowców, dronów a nawet nieprzyjacielskich rakiet.

Na wystawie znalazły się też kierowane, precyzyjne bomby lotnicze SPICE, różnych typów naprowadzane głowicą optoelektroniczną i niewrażliwe na zakłócanie sygnału nawigacji satelitarnej GPS.

Łączność i rozpoznanie bez tajemnic

Podczas Dubai Air Show Rafael zaprezentuje całą rodzinę satelitarnych systemów wywiadowczych i rozpoznania.

Zestaw Imilite to szpiegowski system, który odbiera, przetwarza i wykorzystuje informacje z rozpoznania obrazowego, także wideo i dane wywiadowcze z innych źródeł a potem odpowiada za ich opracowanie i bezpieczną dystrybucję do sieci autoryzowanych odbiorców i ośrodków dowodzenia.

BNET SDR to szerokopasmowy modułowy, wielokanałowy, taktyczny system łączności programowalnej i kodowanej który umożliwia odbieranie i analizowanie danych, także zapisów video i transmitowanie ich do ośrodków zarządzania walką załóg wozów bojowych, samolotów i okrętów.

Rafael oferuje na targach w Dubaju także LITESAT - optoelektroniczny system obserwacji Ziemi funkcjonujący jako mikrosatelita, zapewniający dane geoprzestrzenne wysokiej rozdzielczości ale też samolotowy rozpowszechniony na świecie (używany w lotnictwie ok. 20 krajów) zasobnik celowniczy i nawigacyjny LITENING umożliwiający wykrywanie rozpoznanie, identyfikację i optoelektroniczne śledzenie wielu celów lądowych i powietrznych.

Inny prezentowany na wystawie w Dubaju optoelektroniczny taktyczny zasobnik rozpoznawczy RECCELITE przekazuje zgromadzone obrazy i dane w czasie rzeczywistym, bezpośrednio podczas lotu. Wielosensorowy system korzysta z szerokopasmowego łącza informacyjnego i naziemnej stacji kierowania. RECCELITE podobnie jak podwieszany zasobnik powietrznego rozpoznania LITENING jest sprawdzony w boju i używany operacyjnie na całym świecie.

Prezentacja odbędzie się w tym tygodniu Dubai Air Show 2021 – największych w regionie targach przemysłu lotniczego i obronnego.

Historyczny debiut znanego producenta na zbrojeniowej wystawie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich budzi zrozumiałe zainteresowanie. Jest zarazem dowodem na istotne, polityczne zmiany w niespokojnym regionie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego