Indie planują zakup kolejnej partii czołgów Ardźun

Indyjskie media poinformowały o planowanym zamówieniu 118 czołgów podstawowych Ardźun w wersji Mk 1A. Wartość umowy miałaby wynosić 89,957 mld rupii (ok. 1,232 mld dolarów).

Publikacja: 07.01.2021 10:10

Program czołgu podstawowego Ardźun Mk 1A zmierza ku szczęśliwemu końcowi fazy badawczo-rozwojowej. F

Program czołgu podstawowego Ardźun Mk 1A zmierza ku szczęśliwemu końcowi fazy badawczo-rozwojowej. Fot./DRDO.

Foto: Program czołgu podstawowego Ardźun Mk 1A zmierza ku szczęśliwemu końcowi fazy badawczo-rozwojowej. Fot./DRDO.

Podpisanie umowy zaplanowano na pierwszą połowę 2021 r. W styczniu stosowne dokumenty trafią do Komisji ds. Zamówień Obronnych i Rady ds. Zakupów Wojskowych. Umowa miałaby zostać podpisana w ciągu roku. Realizacją kontraktu zająć miałaby się Heavy Vehicles Factory w Avadi. Pierwszych pięć czołgów trafi do odbiorcy w ciągu 30 miesięcy po zawarciu kontraktu.

Czytaj także: Indie chcą budować czołg lekki

Zamówienie czołgów Ardźun Mk 1A następuje z kilkuletnim opóźnieniem. Problemy z amunicją do specyficznej armaty ‒ 120 mm o gwintowanym przewodzie lufy ‒ oraz dostawami części zamiennych i naprawami starszej wersji czołgu Ardźun rozwiązano m.in. dzięki utworzeniu przez Organizację Obronnych Badań i Rozwoju (DRDO) centrum wsparcia czołgów tego typu w Dźaisalmer.

Większość testów wozu zrealizowano w latach 2018-2020. Ich szeroko zakrojony program był niezbędny, bowiem w stosunku do starszej odmiany Mk 1 wóz otrzymał szereg usprawnień. Wyposażono go m.in. w nowy system kierowania ogniem, pracujący w trybie hunter-killer. Rozwiązanie posiada krajowej produkcji panoramiczne przyrządy obserwacyjne dowódcy i również indyjski celownik dzienno-nocnym. Urządzenia te są nadal testowane. Konstrukcja systemu kierowania ogniem i działa umożliwia stosowanie w Ardźunie Mk 1A przeciwpancernych pocisków kierowanych odpalanych przez przewód lufy, np. IAI LAHAT. Sama wymiana systemu kierowania ogniem pozwoli na zwiększenie udziału lokalnych przedsiębiorstw w produkcji czołgu Ardźun Mk 1A z 41 proc. do 54,3 proc. Docelowo współczynnik ten powinien być podniesiony nawet do 70 proc.

Czytaj także: Indie rozpoczynają odbiory kolejnych samolotów patrolowych P-8I Neptune

Pierwszych pięć wozów posłuży do testów partii przedprodukcyjnej, których wynik posłuży do wprowadzenia poprawek w wozach produkcji seryjnej.

Czołg podstawowy Adźun Mk 1A

Adźun Mk 1A ma być następcą uznawanego za nieudany czołgu Ardźun. Starszy model opracowano w latach 1972-1996 i wszedł do służby w 2004 r. Do 2010 r. zakłady w Avadi przekazały 124 wozy. Czołg oficjalnie uznano za bardzo udany. Wg doniesień przekazywanych przez Wojska Lądowe Indii w 2010 r. miał się okazać się znacznie lepszy od T-90S Bhiszma.

Nieoficjalnie jednak pojawiały się informacje o problemach z jakością wykonania, słabą jakością amunicji, niedostatecznym opancerzeniu itd. Stąd też indyjskie władze z jednej strony skupiły się na rozwoju udoskonalonego modelu (choć w zamian cięższego o kilkanaście ton i znacznie droższego), a równolegle zamawiały kolejne czołgi rosyjskiej konstrukcji, produkowanych w Indiach na licencji.

Czytaj także: Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Równolegle Wojska Lądowe Indii poszukują sposobu na szybkie pozyskanie czołgu podstawowego nowej generacji. Tradycyjny chaos organizacyjny sprawia jednak, że trudno określić, kiedy i na jakich zasadach ów wóz powstanie.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego