Polska Grupa Zbrojeniowa z gigantyczną stratą. Będą zmiany

Rekordową stratę, wyliczoną na 1 266 611 tys. zł, wykazała w sprawozdaniu finansowym za 2019 r. Polska Grupa Zbrojeniowa.

Publikacja: 16.12.2020 13:57

Polska Grupa Zbrojeniowa z gigantyczną stratą. Będą zmiany

Foto: Fot./PGZ

– Na takim wyniku zaciążyła nowa, znacznie obniżona wycena walorów grupy MARS w której PGZ ma większościowe udziały – tłumaczy obecny zarząd obronnej firmy.

– Ale są też inne nagromadzone przez lata zaszłości – przyznaje PGZ.

Na pytanie „Radaru”, jakie są przyczyny tak kiepskich ubiegłorocznych wyników Ilona Kachniarz, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ wyjaśnia, że główną przyczyną wykazanej straty była wycena certyfikatów związanego z branżą stoczniową i offshore Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS, której dokonał niezależny podmiot wyceniający.

Czytaj także: Tajne przez poufne sprawozdanie finansowe PGZ

– Biegli w swym raporcie dokonali znaczącego obniżenia wartości udziałów i akcji spółek zależnych, a także odpisu części udzielonych pożyczek i zobowiązań pozabilansowych – informuje PGZ.

Przeceniony MARS

– Strata z wyceny certyfikatów MARS FIZ wyniosła 560 mln zł. Strata z tytułu trwałej utraty wartości udziałów i akcji spółek zależnych wyceniono na 529 mln zł. W sprawozdaniu ujęto także odpis części udzielonych pożyczek i utworzenie rezerw na zobowiązania pozabilansowe w kwocie 201 mln zł – informuje rzecznik PGZ.

Dyrektor Kachniarz przekonuje jednak, że strata netto PGZ na poziomie sprawozdania jednostkowego za 2019 r. ma charakter jednorazowy. Tłumaczy, że jest konsekwencją zdarzeń gospodarczych z 2019 r. i lat poprzednich. W opinii obecnego zarządu strata nie wiąże się z wypływem gotówki i pozostaje bez wpływu na prowadzoną przez grupę PGZ działalność operacyjną oraz realizację kontraktów.

Czytaj także: WYWIAD: Polska Grupa Zbrojeniowa stawia na rozwój i innowacyjność

Natomiast konieczność dokonania odpisów związanych z utratą wartości aktywów wynika z przepisów prawa: ustawy o rachunkowości, rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych oraz krajowych standardów rachunkowości.

Trochę lepszy 2020 rok

PGZ krzepi, że obecna sytuacja w spółce cały czas się poprawia i widać to najnowszych wynikach. Rzecznik firmy podkreśla, że po 9 miesiącach 2020 r. skumulowany wynik ze sprzedaży wynosi 353,1 mln zł. W analogicznym okresie 2019 r. wynosił on 248,2 mln zł. To oznacza skok o 42 proc.

Wśród spółek, które w największym stopniu przyczyniły się do tego wzrostu są: Pit-Radwar, HSW i PCO.

– Na uwagę zasługuje również przyrost skumulowanego wyniku EBITDA. Po 9 miesiącach 2020 r. wynosi on 574,1 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego stanowi to wzrost o 37 proc. – dodaje Ilona Kachniarz.

Zaplanowana sanacja PGZ

Niepokojące ubiegłoroczne wyniki i brak radykalnej poprawy sytuacji w PGZ stały się podstawą do przyspieszenia reformy naszego narodowego czempiona zbrojeniowego.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, które nadzoruje zbrojeniówkę, przygotowało już koncepcję zmian. Według zapowiedzi Zbigniewa Gryglasa, wiceszefa MAP, już w styczniu przyszłego roku nastąpi radykalne odchudzenie i uproszczenie struktur centrali PGZ. Najważniejsze domeny działaności trafią do siedmiu najsilniejszych spółek grupy. Planowane jest także zdecydowane wsparcie oferty eksportowej polskiej broni.

Czytaj także: Polska druga na liście największych importerów amerykańskiego uzbrojenia w FY2020

Wiceminister Gryglas zapowiada, że zasadnicze cięcia kadrowe przewidywane są w obecnej głównej kwaterze PGZ. Biurokratyczna czapka zbrojeniowej grupy kapitałowej ma stać się centrum finansowym obsługującym wzmocnione produktowe domeny.

Produktowe domeny

Grupa spółek, wyspecjalizowanych w dziedzinie systemów dowodzenia i techniki radarowej, będzie skupiona wokół stołecznego PIT-Radwaru. Na czele dywizji rakietowo-amunicyjnej stanie skarżyskie Mesko. Domeną artyleryjską będzie dowodzić podkarpacki producent Krabów i Raków – Huta Stalowa Wola. Zakłady broni pancernej mają pracować oczywiście pod wodzą gliwickich Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy. Specjalność broń i wyposażenie to odpowiedzialność radomskiego „Łucznika”. Integrowane w ostatnich latach Wojskowe Zakłady Lotnicze staną się centrum domeny lotniczej. Liderem dywizji morskiej zostanie PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni.

W koncepcji MAP spółka matka, czyli PGZ, zostanie sprowadzona do roli centrum usługowego. Oprócz obsługi finansowej weźmie na siebie także funkcję koordynatora przedsięwzięć zbrojeniowych i eksportowych. Spółka matka zajmie się również koordynacją prac badawczo rozwojowych oraz kontraktów offsetowych. W PGZ pozostaną także inne usługi wspólne. M.in. zapewnienie ochrony biznesu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego