Amerykańska Agencja Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) opublikowała dane dotyczące eksportu uzbrojenia w roku podatkowym 2020.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że w Stanach Zjednoczonych trwa on od 1 października do 30 września następnego roku. W tym wypadku mowa o okresie od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r.
Sprzedaż broni jest, zgodnie z treścią notatki informacyjnej, namacalnym narzędziem realizacji polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych Ameryki, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla bezpieczeństwa w poszczególnych regionach.
Czytaj także: Kontrakt na F-35 podpisany.Wzmocni nasze bezpieczeństwo
W roku podatkowym 2020 łączna wartość eksportu broni, na którą wyraził zgodę Departament Stanu USA, wzrosła w stosunku do 2019 o 2,8 proc. Oznacza to skok ze 170,09 mld dol do 175,08 mld. Zgodnie z dołączoną informacją, pozwoli to umocnić relacje Waszyngtonu z sojusznikami i przyciągnąć nowych partnerów zagranicznych. Ponadto eksport broni ma wpływ na utrzymanie lub wręcz wzrost liczby miejsc pracy w USA.
Wartość eksportu uzbrojenia w ramach umów międzyrządowych wyniosła ok. 50,78 mld dol. Na kwotę tę składają się kontrakty zawarte:
- w ramach procedury Foreign Military Sales (44,79 mld),
- w ramach procedury udzielania wsparcia finansowego Foreign Military Financing (3,3 mld),
- z tytułu ustawy o pomocy zagranicznej lub programach budowania potencjału partnerów BPC (2,69 mld).
Pozostałą wartość eksportu, tj. 124,3 mld dolarów, amerykański przemysł zbrojeniowy osiągnął dzięki bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (Direct Commercial Sales, DCS).
Czytaj także: Więcej Javelinów. W tym także dla Polski
Największą wartość miały zgody na sprzedaż uzbrojenia na Tajwan (zwany też Republiką Chińską). Osiągnęła ona poziom 11,8 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazła się Polska z wynikiem 4,71 mld dol. Jest to zasługa umów na zakup samolotów F-35 i przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148F Javelin.
Na kolejnych miejscach uplasowały się: Maroko (4,54 mld), Zjednoczone Emiraty Arabskie (3,57 mld), Indie (3,36 mld), Republika Korei (2,12 mld), Japonia (1,98 mld), Australia (1,71 mld), Singapur (1,29 mld), zaś pierwszą dziesiątkę zamyka Królestwo Arabii Saudyjskiej (1,17 mld).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.