Wojsko planuje zakup nowych silników do Sokołów

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej rozpoczął negocjacje z firmą Pratt & Whitney w związku z planami zakupu w latach 2020-21 partii silników turbowałowych stanowiących napęd wielozadaniowych śmigłowców rodziny W-3 Sokół.

Publikacja: 02.10.2020 13:26

W skład zespołu napędowego śmigłowców rodziny W-3 Sokół wchodzą m.in. dwa silniki turbowałowe PZL-10

W skład zespołu napędowego śmigłowców rodziny W-3 Sokół wchodzą m.in. dwa silniki turbowałowe PZL-10W, produkowane przez Pratt & Whitney Rzeszów. Fot./Andrzej Kiński.

Foto: W skład zespołu napędowego śmigłowców rodziny W-3 Sokół wchodzą m.in. dwa silniki turbowałowe PZL-10W, produkowane przez Pratt & Whitney Rzeszów. Fot./Andrzej Kiński.

Zgodnie z informacją upublicznioną przez zamawiającego, zaproszenie do negocjacji wystosowano 25 września bieżącego roku. Inspektorat wsparcia szacuje, że zakup pochłonie kwotę ok. 18,2 mln zł netto. Nie poinformowano o liczbie silników przewidzianych do zakupu.

Czytaj także: Nie będzie modernizacji wojskowych Sokołów?

Zakup jednostek napędowych PZL-10W z układem cyfrowego sterowania FADEC ma pozwolić na dalszą eksploatację wielozadaniowych śmigłowców W-3 Sokół, jednego z podstawowych typów wiropłatów w Siłach Zbrojnych RP.

Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym podmiotem jest związane z faktem, że Pratt & Whitney Rzeszów jest właścicielem dokumentacji produkcyjnej silników PZL-10W. Zakład dysponuje także pełnymi zdolnościami technicznymi do realizacji zamówienia.

Czytaj także: Tajne życie Sokołów

W ostatnich latach Inspektorat Wsparcia nie prowadził procedury zakupu fabrycznie nowych silników PZL-10W. Koncentrował się na remontach głównych i modernizacji posiadanych jednostek napędowych. Nowe silniki pozwolą zwiększyć dostępność śmigłowców oraz pozwoli odbudować zapasy kluczowych agregatów i zespołów zapasowych do Sokołów.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego