Reklama
Rozwiń

Wirus włącza hamulec w śmigłowcowym “Świdniku”

Zawieszenie pracy od 27 do 30 kwietnia w należących do Leonardo PZL-Świdnik, tymczasowe wstrzymanie rekrutacji, rozwiązanie części umów z pracownikami zatrudnionymi krótkoterminowo oraz przejście na emeryturę personelu, który już nabył takie uprawnienia.

Publikacja: 02.05.2020 14:21

Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Leonardo Fot./Roman Bosiacki

Foto: Leonardo Fot./Roman Bosiacki

To najważniejsze uzgodnienia zarządu PZL-Świdnik i związków zawodowych w sprawie organizacji pracy w ramach tymczasowego, nadzwyczajnego modelu funkcjonowania zakładu produkcyjnego w warunkach pandemii koronawirusa.

Mniej pracy, mniejsze gaże

Na przejściowy okres od maja do lipca tego roku zdecydowano w PZL także   o zawieszeniu pracy w nadgodzinach, skierowaniu pracowników na zaległe urlopy, oraz zmniejszeniu o 20 proc. liczby godzin pracy, a tym samym również zarobków  – poinformował zarząd największej polskiej śmigłowcowej firmy wchodzącxejm w skład koncernu Leonardo.

Jak utrzymać zatrudnienie

W oficjalnym komunikacie  zarząd helikopterowych zakładów zatrudniających ostatnio 3 tys. pracowników  podkreśla, że podjęte działania organizacyjne i kadrowe  pozwolą stawić czoła obecnej sytuacji i niepewności, a przy tym pomogą utrzymać odpowiednią zdolność operacyjną umożliwiającą wykonanie zobowiazań kooperacyjnych a także zleceń klientów. Leonardo  podkreśla, że stara się jednocześnie “w nieprzewidywalnych warunkach pandemii” utrzymać najwyższy możliwy poziom zatrudnienia w swoim polskim zakładzie.

Pandemia podyktuje kolejne kroki

Zarząd informuje, że obecne kroki nie zamykają  przedsięwzięć dostosowujacych śmigłowcową spółkę do nowej nadzwyczajnej sytuacji. ”Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie na ocenę całkowitego ostatecznego wpływu koronawirusa na biznes, ale rozważane są dodatkowe działania dla zapewnienia ciągłości pracy firmy, które zostaną podjęte zależnie od tego, jak sytuacja kryzysowa spowodowana pandemią będzie się dalej rozwijała “.

Włoski właściciel podkreśla, że PZL-Świdnik osiągnął znaczny wzrost “w ciągu ostatnich dziesięciu lat przy pełnym wsparciu ze strony Grupy Leonardo.

Jednakże aby móc stawić czoła obecnej bezprecedensowej i trudnej sytuacji, niezbędne jest podjęcie dodatkowych kroków w PZL, które umożliwią powrót do normalnego poziomu produkcji w przyszłości”.

Śmigła dla armii i floty

Ponieważ bezpieczeństwo pracowników pozostaje w PZL  sprawą priorytetową Grupa Leonardo wprowadziła w ramach walki z pandemią SARS CoV2. obejmujacy  wszystkich pracowników “Świdnika” specjalny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego. Leonardo zapewnia, że zamierza kontynuować  rozmowy z polskim MON aby omówić kwestię usług i innych zobowiązań wobec Sił Zbrojnych które wciąż eksploatują dużą flotę maszyn  wyprodukowanych w “Świdniku”. Leonardo realizuje również kontrakt   na dostawy 4 ciężkich śmigłowców AW101 dla morskich formacji zwalczania okrętów podowodnych i bojowego ratownictwa.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku