Maszyny przetransportowano ze Stanów Zjednoczonych do bazy Iwakuni na wyspie Honsiu na pokładzie statku transportowego. Po formalnym odbiorze użytkownika mają przelecieć do wybranej bazy lotniczej Japońskich Sił Samoobrony.

Czytaj także: Marines zamawiają kolejne Ospreye

Majowa dostawa objęła dwa egzemplarze wersji MV-22B, o numerach 1702 i 1705. Łącznie Japonia planuje zakup 17 samolotów Osprey, choć na razie wydzielono środki na pięć.

Pierwszy z nich został zmontowany i odebrany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2017 r. W kolejnych latach dwie pierwsze maszyny służyły do szkolenia japońskiego personelu latającego i technicznego. Sprzedaż maszyn Japonii to pierwszy eksportowy sukces programu V-22 Osprey. Według deklaracji politycznych mają one wspierać operacje transportowo-desantowe, a także działania humanitarne.

Czytaj także: Izrael nie kupi Osprey’ów. Winne pieniądze

Produkowane przez konsorcjum Bell/Boeing V-22 Osprey zamówiły US Air Force, US Marine Corps i US Navy. Poza Japonią zainteresowanie tą specyficzną konstrukcją wyrażają m.in. Izrael, Arabia Saudyjska i Indie. Jak na razie żadne z nich nie podjęło formalnych kroków inicjujących procedurę zakupu za pośrednictwem programu Foreign Military Sales.