Saab dostarczył ZEA pierwszy egzemplarz samolotu wczesnego ostrzegania GlobalEye

Saab dostarczył Siłom Zbrojnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwszy egzemplarz samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye. Jest to, jak dotąd, pierwszy (i na razie jedyny) odbiorca tej konstrukcji.

Publikacja: 05.05.2020 13:04

Pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye przekazany lotnictwu ZEA. Fot./Sa

Pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye przekazany lotnictwu ZEA. Fot./Saab.

Foto: Pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye przekazany lotnictwu ZEA. Fot./Saab.

Saab realizuje kontrakt na dostawę do ZEA trzech takich maszyny, ale nie jest wykluczone, że zamówienie zostanie zwiększone o dwa kolejne.

Czytaj także: Saab rozpoczął montaż pierwszego dwumiejscowego Gripena dla Brazylii

Pierwszą umowę, na dwa samoloty, podpisano w listopadzie 2015 r. Miała wartość 1,27 mld dol. Druga, dotyczącą zakupu trzeciego, zawarto w lutym 2017 r. Miała wartość 238 mln dol.

Pierwszy GlobalEye dla ZEA oblatano 14 marca 2018 r. Publiczna prezentacja na salonie lotniczym w Dubaju miała miejsce w listopadzie 2019 r. Szwedzi w walce o zamówienie pokonali producentów amerykańskich, którzy mają w swojej ofercie seryjne samoloty E-2D Hawkeye (Northrop Grumman) i E-737 (Boeing). Dostawy wyposażenia naziemnego rozpoczęły się w połowie 2019 r. Wszystkie trzy GlobalEye były gotowe już w drugiej połowie ubiegłego roku. Ze względu na przedłużający się proces certyfikacji i szkolenia personelu znajdowały się na terytorium Szwecji.

Saab GlobalEye bazują na odrzutowym samolocie dyspozycyjnym Bombardier Global 6000. Maszyny komplementują zakłady w Kanadzie. Po zakończeniu przylatują do Szwecji, gdzie zakłady Saaba w Linköping dokonują przebudowy i adaptacji do docelowej roli.

Czytaj także: Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Saab GlobalEye jest wyposażony w stację radiolokacyjną Erieye ER. Według danych producenta pozwala na wykrywanie celów latających znajdujących się w odległości około 450 km od nosiciela. Dodatkowo maszyna dysponuje także stacją radiolokacyjną Leonardo Seaspray 7500E, przeznaczoną do obserwacji powierzchni morza i powierzchni ziemi. Łączność i transmisję danych zapewniają radiowe systemy wymiany informacji oraz system satelitarny.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego