Amerykanie rozpoczynają budowę czwartego śmigłowcowca typu America

Koncern stoczniowy Huntington Ingalls Industries podpisał umowę dotyczącą rozpoczęcia prac przy czwartym wielozadaniowym okręcie desantowym z ciągłym pokładem lotniczym typu America.

Publikacja: 04.05.2020 13:32

Wielozadaniowy okręt desantowy USS America (LHA 6). Fot./US Navy.

Wielozadaniowy okręt desantowy USS America (LHA 6). Fot./US Navy.

Foto: Wielozadaniowy okręt desantowy USS America (LHA 6). Fot./US Navy.

Kontrakt ma wartość 187,5 mln dol. Realizacja porozumienia potrwa do lutego 2024 r. Umowa obejmuje zakup materiałów i komponentów niezbędnych do budowy jednostki. Okręt zbuduje stocznia w Pascagoula w stanie Mississippi. Nowy okręt kryje się obecnie pod alfanumerycznym oznaczeniem LHA 9. Będzie czwartym przedstawicielem typu America, a zarazem drugim zbudowanym w wersji Flight I.

Czytaj także: USS Vermont rozpoczął służbę

Obecnie US Navy eksploatuje prototypowy USS America (LHA 6, wcielony do służby w październiku 2014 r.). Drugi okręt serii, USS Tripoli (LHA 7), także trafił już do US Navy i obecnie czeka na wcielenie do służby. Stocznia w Pascagoula pracuje obecnie nad trzecim okrętem serii, który otrzymał nazwę USS Bougainville (LHA 8). Stępkę pod jednostkę położono 14 marca 2019 r.

Pierwsze dwa okręty zbudowano w wersji Flight 0, której cechą charakterystyczną był brak kadłubowego doku dla środków amfibijnych. Dzięki temu oba dysponują rozbudowaną przestrzenią hangarową i magazynową. Przerzut sił desantowych może odbywać się wyłącznie przy pomocy ciężkich śmigłowców transportowych lub samolotów transportowych pionowego startu i lądowania. Był to powrót do koncepcji śmigłowcowców desantowych typu Iwo Jima. Te później zostały zastąpione przez wielozadaniowe okręty typów Tarawa i Wasp. W obu przypadkach jednostki otrzymały dok dla środków amfibijnych.

Czytaj także: USS Zumwalt w składzie US Navy

Pierwsze doświadczenia operacyjne z USS America doprowadziły do powrotu do wielozadaniowej koncepcji okrętów wyposażonych w kadłubowe doki poduszkowców i pojazdów amfibijnych. Według obecnych zamierzeń w wersji Flight I ma zostać zbudowanych dziewięć jednostek.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego