Obronny holding w ramach programu konsolidacji państwowego sektora obronnego, przekazał wszystkie produkcyjne spółki do narodowego koncernu: Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W wyniku skomplikowanego procesu rozliczeń PHO objął jednak duży pakiet (ok. 30 proc. ) udziałów w PGZ i zachował spory majątek: przede wszystkim nieruchomości.
Muzeum traktorów dla Ursusa
W posiadaniu holdingu są prawdziwe perełki: siedmiohektarowa działka w śródmieściu Wrocławia i dwa tereny (łącznie prawie 16 ha) w stolicy dokładnie – w podwarszawskim Ursusie. W całym kraju holding ma w dyspozycji w sumie 622,3 tys m kw. poprzemysłowych terenów w niezłych lokalizacjach bo przede wszystkim w dużych aglomeracjach.
Firma ma więc m in. w swoich zasobach dwa okazałe ( Warszawa, Wrocław ), przeznaczone na wynajem biurowce, a nawet Muzeum Historii Ursusa, z 400 cennymi eksponatami, dokumentującymi dokonania polskiego przemysłu ciągnikowego. W tym ostatnim przypadku zawansowany jest proces przekazywania obiektów na rzecz samorządu ( Dzielnicy Ursus) – informuje rzecznik PHO Monika Koniecko. Wciąż wiele terenów (tak jak kompleks nieruchomości na warszawskiej Woli po dawnej fabryce silników czołgowych im. Nowotki) wymaga przygotowania do sprzedaży w tym m.in. uporządkowania kwestii własnościowych. W ostatnich latach wybrane tereny stały się przedmiotem zainteresowania Polskiego Funduszu Rozwoju – Nieruchomości z myślą o wykorzystaniu gruntów w rządowym programie Mieszkanie+.
Handel bronią, żaglowce, ochrona
Polski Holding Obronny pozbawiony w burzliwym okresie konsolidacji PGZ spółek produkcyjnych utrzymał i obecnie rozwija kompetencje handlowe wykorzystując lata doświadczeń i kontaktów utrzymywanych m.in. poprzez udziały w biurach handlowych w Kuwejcie, Indiach, Malezji czy na Ukrainie. -Wciąż z powodzeniem oferujemy uprawnionym zagranicznym podmiotom części zamienne do systemów wojskowych, sprzęt militarny a nawet technologie podwójnego przeznaczenia pochodzące od rodzimych przede wszystkim niepaństwowych producentów – mówi Monika Koniecko. Na swoim koncie holding zapisał np. przygotowanie budowy i sprzedaż nowoczesnego szkoleniowego żaglowca dla Marynarki Wojennej Wietnamu. W najbliższym czasie powinny się rozpocząć dostawy do polskiej armii lekkich terenowych samochodów Wirus dla wojskowych zwiadowców. PHO wystąpiło w przetargu w konsorcjum z prywatną bielską firmą Concept. MON zamówiło118 pojazdów za 90 mln zł.
PHO, które nie dostaje od PGZ żadnej dywidendy próbował w ostatnich latach zarabiać także na usługach security.
Firmowy plan przewidywał przejęcie przez wyspecjalizowane struktury holdingu organizacji ochrony wszystkich skupionych w PGZ fabryk uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Ten pomysł udało się zrealizować tylko częściowo. Dziś grupy Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych (SUFO) utworzonych przez PHO liczą 352 menagerów i wyposażonych w samochody i ostrą broń strażników. Pilnują 14 obiektów i firm.