Nowe zlecenie, stanowiące opcję kontraktową do bazowej umowy z 2019 r., dotyczy produkcji i dostaw 115 radarów wraz z wyposażeniem dodatkowym oraz pakietem części zamiennych. Koszt całości określono na 262 mln dol. Realizację kontraktu rozplanowano na do końca 2022 r.

Czytaj także: Serwis radarów Longbow

Wieloletnia umowa z grudnia ubiegłego roku otwiera drogę do zamówienia 372 stacji radiolokacyjnych. Biorąc pod uwagę globalną wartość, dotychczas Departament Obrony zakontraktował około połowy tej liczby.

Pierwsze stacje radiolokacyjne AN/APG-83 zamontowano na amerykańskich F-16C/D  w 2019 r. Jako pierwsze otrzymały je maszyny należące do Gwardii Narodowej, stacjonujące w bazie lotniczej Andrews w pobliżu Waszyngtonu. Modernizacja samolotów, obejmująca m.in. zastosowanie nowego radaru pokładowego, to wynik potrzeb operacyjnych. Zakładają wzmocnienie potencjału obrony powietrznej kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: Pierwsze radary AN/APG-83 zamontowane w amerykańskich F-16

Dodatkowo Northrop Grumman dostarcza stacje AN/APG-83 klientom eksportowym. Dotychczas trafiły do Tajwanu i Republiki Korei. W kolejnych latach będą montowane także w samolotach zamówionych przez Bahrajn, Bułgarię i Słowację.