Ruszają prace nad nową brytyjską fregatą

W stoczni koncernu BAE Systems w Govan odbyła się uroczystość palenia blach do budowy fregaty HMS Cardiff. Drugiej jednostki Typu 26 budowanej na zamówienie Royal Navy.

Publikacja: 15.08.2019 15:49

Wizja fregaty Typu 26. Rys./BAE Systems.

Wizja fregaty Typu 26. Rys./BAE Systems.

Foto: Wizja fregaty Typu 26. Rys./BAE Systems.

Biorąca udział w uroczystości Anne-Marie Trevelyan, minister odpowiedzialna za zamówienia obronne, uruchomiła plazmową przecinarkę, poddając obróbce arkusz blachy przeznaczonej na konstrukcję zbiornika paliwa okrętu.

Czytaj także: Banderę podniesie kolejny HMS Warspite

BAE Systems podpisał kontrakty na budowę trzech pierwszych fregat tego typu. Równolegle trwają negocjacje nad uruchomieniem prac przy drugiej transzy okrętów. Obejmie ona kolejne pięć okrętów.

""

Anne-Marie Trevelyan, minister odpowiedzialna za zamówienia obronne, uruchomiła plazmową przecinarkę, poddając obróbce arkusz blachy przeznaczonej na konstrukcję okrętowego zbiornika paliwa. Fot./BAE Systems.

radar.rp.pl

Cała seria ma zastąpić obecnie eksploatowane fregaty Typu 23. Wszystkie otrzymały nazwy na część miast w Wielkiej Brytanii.

Obecnie w Govan prowadzone są także prace przy pierwszej jednostce. Przyszły HMS Glasgow znajduje się na etapie budowy pierwszych bloków kadłuba (budowa rozpoczęła się w 2017 r.). Rozpoczęcie prób prototypowej fregaty zaplanowano na 2025 r., a wejście do służby na 2027 r.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Poza Royal Navy projekt fregat Typu 26 został już wybrany przez dwie inne marynarki wojenne. Australia zadeklarowała budowę dziewięciu sztuk, które powstaną na Antypodach, a Kanada do piętnastu. Dodatkowo BAE Systems i rząd Wielkiej Brytanii promują projekt w innych państwach, w tym Nowej Zelandii.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego