Polskie zakłady z nowymi zdolnościami. Rusza rakietowa inwestycja PGZ

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, w podwarszawskiej Zielonce położył kamień węgielny pod budowę wznoszonej od podstaw rakietowej fabryki.

Publikacja: 25.07.2019 12:30

Fot./Kongsberg

Fot./Kongsberg

Foto: Fot./Kongsberg

Zadaniem Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM będzie certyfikowane i serwisowanie precyzyjnych pocisków manewrujących budowanych w technologii utrudnionej wykrywalności stealth.

W tę morską broń, zaliczaną do uzbrojenia piątej generacji, wyposażył MJW Marynarki Wojennej RP norweski Kongsberg.

Czytaj także: Nowa fabryka rakiet wyrośnie pod Warszawą

Wartość inwestycji typu green field zlokalizowanej na terenach Wojskowych Zakładów Elektronicznych  i firmowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową szacowana na ok. 30 mln zł. Centrum powstanie w błyskawicznym tempie i ruszy  już na początku przyszłego roku.

""

radar.rp.pl

Norweskie technologie

Budowa rakietowego centrum PGZ powiązana jest z projektem offsetowym realizowanym w WZE w Zielonce przez norweskiego producenta systemów NSM. Kompensacyjny plan zakłada uzyskanie zdolności przeprowadzenia procesu certyfikacji i recertyfikacji rakiet (po czerwcu 2020 r).

WZE jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z norweską firmą Kongsberg. W ramach pierwszej umowy już wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do modernizowania pocisków w ramach serwisowej procedury tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji morskich rakiet.

Czytaj także: W systemach radiolokacyjnych możemy być samowystarczalni

Umowa z wykonawcami nowego zakładu została podpisana 31 maja bieżącego roku. Przyszłe hale, laboratoria i magazyny Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce osłonięte zostaną solidnymi  ziemnymi wałami i systemem przeciwwybuchowych zabezpieczeń.

Budowanie nowych, rakietowych kompetencji w WZE, trwa bez specjalnego rozgłosu już od kilku lat. Nabycie ważnej zdolności do obsługi nowoczesnych pocisków przeciwokrętowych bez konieczności  wywożenia ich na przeglądy do skandynawskiego producenta, to jedynie wstęp. W dalszych planach jest pozyskanie nowych umiejętności w dziedzinie najnowszych technologii rakietowych.

""

Fot./PGZ

radar.rp.pl

– Doświadczenia firmy z Zielonki mają w przyszłości przybliżyć także inne spółki PGZ do osiągnięcia zdolności samodzielnego rozwijania technologii broni precyzyjnej – zapewnia szef WZE Przemysław Kowalczuk.

Niewidzialny NSM

Dziś rakiety NSM są najważniejszym elementem morskiej tarczy chroniącej nasze wybrzeże od wrogich okrętów.

Czytaj także: Seahawk dozbrojony w pociski Kongsberga

Pociski to ważące niemal 400 kilogramów, prawie czterometrowe, manewrujące pociski o zasięgu przekraczającym 200 km. Na cel naprowadza je unikalna pasywna głowica wykorzystującą satelitarna nawigację GPS i wyrafinowane systemy lokalizujące na podczerwień. System naprowadzania NSM  został zabezpieczony przed zakłóceniami. Rakieta jest także najnowszym pociskiem o cechach stealth na rynku, niezwykle trudnym do wykrycia.

Skomputeryzowany system obserwacyjny głowicy bojowej  zawiera bazę danych o okrętach, która pozwala identyfikować cele i zapobiegać pomyłkom. Pozwala także eliminować skutki działań obrony radioelektronicznej przeciwnika.

Czytaj także: Norweska propozycja dla Narwi z nowymi pociskami

Kongsberg Defence&Aerospace podkreśla, że rakiety NSM jako oręż fregat i okrętów patrolowych, zamówiła norweska marynarka. Amerykanie, a dokładnie Lockheed Martin, wybrali ją dla swego myśliwca najnowszej generacji F- 35 Lightning II. Mowa o maszynie, która w przyszłości – zgodnie z zapowiedziami MON – trafi także do Sił Powietrznych RP.

Wyzwanie dla polskich inżynierów

– Długo negocjowaliśmy z norweskimi partnerami możliwość przejmowania najnowszych technologii i uruchomienia produkcji rakietowych komponentów które pozwolą  uzyskać w kraju potencjał do rozwijania własnych systemów  precyzyjnego rażenia –  informuje prezes Kowalczuk.

Czytaj także: John Baird: Warto zapewnić osłonę przyszłych baz F-35

Dodaje, że rakietowe know-how płynie do WZE także z USA. Inżynierowe z Zielonki są pośrednio zaangażowani w realizację zobowiązań offsetowych amerykańskiego giganta zbrojeniowego Lockheed Martin w ramach programu „Wisła”. Lockheed wyposaży polskie przeciwrakietowe zestawy Patriot w kierowane pociski PAC-3 MSE. Niektóre części tych rakiet będą mogły powstawać w przyszłej fabryce w Zielonce. Niewykluczone też, że nowy zakład będzie wykonywał usługi serwisowe i certyfikacji precyzyjnego uzbrojenia made in USA.

""

Pocisk PAC-3 MSE. Fot./Lockheed Martin

radar.rp.pl

Prezes Kowalczuk nie ma wątpliwości. Jego firma, zajmująca się dotąd przede wszystkim komputeryzacją urządzeń pokładowych (np. nawigacyjnych) czy cyfrową modernizacją systemów obrony przeciwlotniczej, wkracza teraz w obszar zaawansowanych technologii związanych z bronią precyzyjną.

Czytaj także: Wisła: Most do współpracy

– Przejęcie know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków rakietowych jest dla kadry i pracowników nie lada wyzwaniem. Oznacza konieczność zmiany mentalności. Jestem przekonany, że proces wdrażania kultury i organizacji pracy zgodnie ze standardami NATO wpłynie pozytywnie na rozwój firmy – mówi prezes WZE.

Zadaniem Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM będzie certyfikowane i serwisowanie precyzyjnych pocisków manewrujących budowanych w technologii utrudnionej wykrywalności stealth.

W tę morską broń, zaliczaną do uzbrojenia piątej generacji, wyposażył MJW Marynarki Wojennej RP norweski Kongsberg.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?