Okręt jest jednocześnie drugim przedstawicielem serii Gowind 2500, która liczy łącznie cztery korwety, zbudowanym na mocy porozumienia licencyjnego. Prototypowy El Fateh zbudowany został przez koncern Naval Group w Lorient i trafił do służby we wrześniu 2017 r. 8 września 2018 r. w Aleksandrii zwodowano drugi okręt serii, a pierwszy zbudowany lokalnie – Port Said, obecnie jest przygotowywany do stoczniowych prób morskich.

Czytaj także: Amerykanie nałożą sankcje na Egipt?

Kontrakt na cztery korwety typu Gowind 2500 został podpisany w 2014 r. Zawierał opcję na dwa kolejne okręty, jednak wszystko wskazuje na to, że nie zostanie ona zrealizowana z powodu planowanego zakupu sześciu fregat typu MEKO A200 w niemieckim holdingu thyssenkrupp Marine Systems. Projekt był pokłosiem poszukiwania przez Egipt alternatywnych dla Stanów Zjednoczonych dostawców uzbrojenia po zamrożeniu pomocy wojskowej FMF przez Waszyngton. W przypadku kontaktów z Francją zakupy objęły wielozadaniowe okręty desantowe typu Mistral, fregatę typu FREMM i właśnie Gowindy.

Te ostatnie zostały skonfigurowane jako jednostki wielozadaniowe. Otrzymały system kierowania walką Naval Group SETIS, a uzbrojenie obejmuje 76 mm automatyczną armatę Leonardo Super Rapid, pionowe wyrzutnie Sylver A43 do pocisków MBDA VL MICA, pociski przeciwokrętowe MBDA Exocet MM40 Block 3, wyrzutnie torped i infrastrukturę dla wielozadaniowego śmigłowca pokładowego.

Czytaj także: Egipt kupił rosyjskie myśliwce