RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 03.01.2025 03:11 Publikacja: 02.04.2019 09:46
Wizja brazylijskiej fregaty typu Tamandaré. Rys./ tkMS.
Foto: Wizja brazylijskiej fregaty typu Tamandaré. Rys./ tkMS.
Zwycięzcą w rywalizacji zostało konsorcjum Águas Azuis, którego głównymi partnerami są Embraer Defense & Security, Atech i thyssen krupp Marine Systems. Platformą dla korwet będzie projekt korwety wielozadaniowej MEKO A100 dostosowany do potrzeb brazylijskich. Według upublicznionych informacji okręty będą wypierać 3500 ton i mieć 107 m długości oraz 16 m szerokości. Napęd będzie się składał z czterech silników wysokoprężnych.
Zaproponowany zestaw uzbrojenia artyleryjskiego i strzeleckiego ma objąć: 76 mm automatyczną armatę Leonardo 76/62 mm, 40 mm armatę automatyczną Bofors 40 Mk.4, dwa bezzałogowe stanowiska FN Herstal Sea Defender z wkm kalibru 12,7 mm. W dziobowej części okrętów znajdzie się pionowa wyrzutnia dla kierowanych pocisków przeciwlotniczych MBDA Sea Ceptor, zaś na śródokręciu wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwokrętowych MBDA Exocet MM40 Block 1 lub Block 3. Poza tym okręty otrzymają dwie trzyprowadnicowe wyrzutnie lekkich torped kalibru 324 mm. Lądowisko zostanie dostosowane do śmigłowców ZOP eksploatowanych w Brazylii (Leonardo Lynx, Lockheed Martin S-70B Seahawk). Trzonem wyposażenia elektronicznego będzie trójwspółrzędny radar BAE Systems 3D, który uzupełni system kierowania ogniem Thales STIR 1.2 EO Mk2, radary wykrywania celów nawodnych i nawigacyjny firmy Raytheon, dwie głowice optoelektroniczne Safran PASEO XLR i sonar kadłubowy Atlas Elektronik ASO 713.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Liczba żołnierzy Wojska Polskiego wzrasta. Nowemu rządowi nie udało się jednak odwrócić trendu sporych odejść ze służby, który narastał za poprzedniej władzy. Najliczniej mundur zdejmują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Na Morzu Bałtyckim trwa już wojna hybrydowa, mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Prezydencki minister Jacek Siewiera postuluje, by utworzyć ministerstwo zajmujące się wyłącznie polityką zbrojeniową
Nowy komisarz UE ds. obrony, Andrius Kubilius stwierdził w wywiadzie dla agencji AFP, że w związku z zagrożeniem ze strony Rosji Unia Europejska powinna zainwestować 500 mld euro w ciągu 10 lat w zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas