14F139 Pion-NKS. Rys./MZ Arsenał.
14F139 Pion-NKS. Rys./MZ Arsenał.
Wizja satelity rozpoznania radiolokacyjnego 14F139 Pion-NKS. Rys./MZ Arsenał.

Z kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b. Jej zadaniem było wyniesienie na niską orbitę okołoziemską satelity rozpoznawczego Pion-NKS №1.

Satelita otrzymał oznaczenie Kosmos-2550. Misja przebiegła pomyślnie, a satelita został wyniesiony na orbitę o wysokości 500 km i inklinacji polarnej 84°.

Zadanie, które zrealizowała agencja Roskosmos, wykonano na zlecenie użytkownika satelity, Sił Powietrzno-Kosmicznych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. 26 czerwca Roskosmos poinformował o nawiązaniu pełnej łączności z satelitą, a diagnostyka potwierdziła, że wszystkie jego systemy działają normalnie. Kosmos-2550 to pierwszy satelita rozpoznania radiolokacyjnego nowej generacji, pozwalający na lokalizację i obserwację jednostek pływających potencjalnych przeciwników. Uzyskane dane mają pozwalać na zwiększenie świadomości sytuacyjnej, ale także precyzyjne naprowadzanie rakietowego uzbrojenia przeciwokrętowego dalekiego zasięgu.

Czytaj także: Nowe amerykańskie satelity rozpoznawcze wyniesione na orbitę okołoziemską

Satelity 14F139 Pion-NKS są elementami morskiego systemu rozpoznania i wskazywania celów Liana. Jego budowę rozpoczęto w 2009 r., kiedy na orbicie umieszczono prototypowego satelitę rozpoznania radioelektronicznego 14F138 Lotos-S (Kosmos-2455). W latach 2014-2021 na orbitę wyniesiono cztery kolejne satelity Lotos, w tym dwa zmodernizowanej wersji Lotos-S1.  Opóźnienie w wyniesieniu pierwszego satelity Pion-NKS wynikało z potrzeby przeprojektowania urządzenia (usunięcia wszelkich komponentów importowanych, głównie z Ukrainy), a także problemów ze stabilną pracą niektórych systemów rozpoznawczych.

W bieżącym roku był to drugi start rakiety Sojuz-2.1b z Plesiecka. Poprzedni miał miejsce 2 lutego. Wyniesiono wówczas, także należącego do systemu Liana, satelitę rozpoznania elektronicznego Lotos-S1 №4 (Kosmos-2549).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Lockheed Martin pierwszy zakontraktuje offset za patrioty

Lockheed pomoże urządzić w Polsce laboratorium do badań pocisków rakietowych. Spółka umożliwi także przygotowanie ...

Fordy Rangery trafią do Wojska Polskiego

2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy podpisała umowy z firmą Demarko dotyczącą zakupu partii ...

AW139M. Fot./Leonardo

Dwie dekady od pierwszego lotu AW139

Trzy miliony godzin w powietrzu i ponad 1200 zamówionych egzemplarzy AW139. To dziś, po ...