Turcja wprowadza nowy przeciwpancerny zestaw rakietowy

Roketsan Karaok. Fot./Roketsan.
Roketsan Karaok. Fot./Roketsan.
Türk Kara Kuvvetleri jeszcze w tym roku otrzymają pierwsze rakietowe zestawy przeciwpancerne Roketsan Karaok. Fot./Roketsan.

Spółka Roketsan poinformowała o zakończeniu fazy badawczo-rozwojowej prac nad przeciwpancernym zestawem rakietowym Karaok.

Informacja podano dwa tygodnie po przeprowadzeniu pierwszego testu systemu imitującego realne warunki bojowe. Przeciwpancerny pocisk kierowany raził wówczas w cel umieszczony w nieujawnionej odległości od wyrzutni. Według Murada İkinci, dyrektora generalnego Roketsana, pierwsze wyrzutnie i pociski trafią do Tureckich Wojsk Lądowych jeszcze w 2021 r.

Karaok to przenośny zestaw przeciwpancerny krótkiego zasięgu (do 2500 m, choć pierwotnie podawano tylko 1000 m). Działa bazowo w trybie „odpal i zapomnij” (fire and forget). Może być wykorzystywany zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki głowicy naprowadzającej IIR z kamerą termowizyjną oraz dzienno-nocnym przyrządom celowniczym wyrzutni. Ma go obsługiwać jeden żołnierz.

Czytaj także: Turcja prezentuje nowe bezzałogowe śmigłowce bojowe

Pocisk kierowany ma 125 mm średnicy, 1100 mm długości i masę 16 kg (pojemnik z pociskiem). Broń wyposażono w tandemową głowicę o nieujawnionej masie i przebijalności. Pocisk napędza dwustopniowy silnikiem. Pocisk można wystrzelić w trybach „odpal i zapomnij” i „wystrzel i wskaż cel po odpaleniu”. Cel można atakowanać z górnej półsfery lub zmierzać do niego po trajektorii zgodnej z linią celowania. Można go uznać za odpowiednik amerykańskiego Javelina.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Turcy rozpoczynają program nowego śmigłowca bojowego

Turcja zainicjowała prace nad projektem nowego, ciężkiego śmigłowca bojowego. Maszyna ma trafić na uzbrojenie ...

Straż Graniczna zamawia amunicje

Komenda Główna Straży Granicznej podpisała kontrakt na dostawy amunicji pistoletowej 9×19 mm Parabellum. Umowa, ...

Program Murena zamiast modernizacji Orkanów?

Ministerstwo Obrony Narodowej udzieliło odpowiedzi na interpelację posła Grzegorza Rusieckiego (Koalicja Obywatelska) dotyczącą realizacji ...