Pierwszy F-35 dla Danii oficjalnie zaprezentowany

W zakładach korporacji Lockheed Martin w Fort Worth w stanie Teksas odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II przeznaczonego dla Królewskich Sił Powietrznych Danii.

Ze względu na pandemię COVID-19, część gości ‒ w tym minister obrony Danii Trine Bramsen  ‒ uczestniczyli w wydarzeniu w sposób wirtualny. Podobnie jak przedstawiciele duńskich i światowych mediów.

Czytaj także: USAF: F-35 podstawą lotnictwa na długie lata

Lockheed Martin od wielu lat współpracuje z Siłami Zbrojnymi Królestwa Danii. Spośród produktów korporacji w eksploatacji znajdują się obecnie wielozadaniowe samoloty bojowe F-16AM/BM, transportowe C-130J Super Hercules i śmigłowce morskie MH-60R Seahawk.

Przedstawiciele duńskich władz i dowództwa sił zbrojnych wyrazili nadzieję, że F-35A stanie się w ich kraju legendą. Podobnie jak F-16AM/BM, które zastępują w służbie. Po raz kolejny podkreślili także, że możliwości nowej maszyny w istotny sposób wpłyną na rewolucyjne zmiany na europejskim polu walki.

F-35A Lightning II przeznaczonego dla Królewskich Sił Powietrznych Danii. Fot./Lockheed Martin.
Uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza F-35A Lightning II przeznaczonego dla Królewskich Sił Powietrznych Danii. Fot./Lockheed Martin.

Dania dołączyła do programu Joint Strike Fighter w 1997 r. Dzięki temu duńskie firmy mają udział w produkcji komponentów do każdego F-35 dostarczanego przez Lockheed Martina. Są wśród nich firmy Terma A/S i Multicut A/S.  Dostarczają m.in. belki podwieszeń zewnętrznych oraz inne części samolotów i wyposażenia pokładowego.

Na mocy międzyrządowej umowy FMS Duńczycy w 2016 r. zamówili 27 samolotów. Pierwszy z nich (L-001), oblatany 10 marca 2021 r., jeszcze w kwietniu zostanie przebazowany z Fort Worth do bazy Luke w stanie Arizona, gdzie będzie wspierać proces szkolenia personelu latającego i technicznego Królewskich Sił Powietrznych Danii.

Czytaj także: Niderlandy kupią więcej F-35?

Dotychczas Lockheed Martin dostarczył ponad 600 seryjnych samolotów bojowych rodziny F-35, które wylatały niemal 370 tys. godzin. Dotychczas przeszkolono na nie ponad 1300 pilotów i blisko 10 500 techników.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

PGZ Stocznia Wojenna próbuje ominąć mielizny

Wskrzeszona na gruzach upadłej Stoczni Marynarki Wojennej spółka nie zdołała jak dotąd nabrać wiatru ...

Niszczyciel Haguro rozpoczął próby morskie

Stocznię Japan Marine United w Jokohamie opuścił niszczyciel rakietowy Haguro (DDG 180), który rozpoczął ...

Jest zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż F-35 Polsce

Departament Obrony USA zatwierdził sprzedaż do Polski myśliwców F-35A Lightning II za kwotę maksymalnie ...