Pierwszy F-35 dla Danii oficjalnie zaprezentowany

W zakładach korporacji Lockheed Martin w Fort Worth w stanie Teksas odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II przeznaczonego dla Królewskich Sił Powietrznych Danii.

Ze względu na pandemię COVID-19, część gości ‒ w tym minister obrony Danii Trine Bramsen  ‒ uczestniczyli w wydarzeniu w sposób wirtualny. Podobnie jak przedstawiciele duńskich i światowych mediów.

Czytaj także: USAF: F-35 podstawą lotnictwa na długie lata

Lockheed Martin od wielu lat współpracuje z Siłami Zbrojnymi Królestwa Danii. Spośród produktów korporacji w eksploatacji znajdują się obecnie wielozadaniowe samoloty bojowe F-16AM/BM, transportowe C-130J Super Hercules i śmigłowce morskie MH-60R Seahawk.

Przedstawiciele duńskich władz i dowództwa sił zbrojnych wyrazili nadzieję, że F-35A stanie się w ich kraju legendą. Podobnie jak F-16AM/BM, które zastępują w służbie. Po raz kolejny podkreślili także, że możliwości nowej maszyny w istotny sposób wpłyną na rewolucyjne zmiany na europejskim polu walki.

F-35A Lightning II przeznaczonego dla Królewskich Sił Powietrznych Danii. Fot./Lockheed Martin.
Uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza F-35A Lightning II przeznaczonego dla Królewskich Sił Powietrznych Danii. Fot./Lockheed Martin.

Dania dołączyła do programu Joint Strike Fighter w 1997 r. Dzięki temu duńskie firmy mają udział w produkcji komponentów do każdego F-35 dostarczanego przez Lockheed Martina. Są wśród nich firmy Terma A/S i Multicut A/S.  Dostarczają m.in. belki podwieszeń zewnętrznych oraz inne części samolotów i wyposażenia pokładowego.

Na mocy międzyrządowej umowy FMS Duńczycy w 2016 r. zamówili 27 samolotów. Pierwszy z nich (L-001), oblatany 10 marca 2021 r., jeszcze w kwietniu zostanie przebazowany z Fort Worth do bazy Luke w stanie Arizona, gdzie będzie wspierać proces szkolenia personelu latającego i technicznego Królewskich Sił Powietrznych Danii.

Czytaj także: Niderlandy kupią więcej F-35?

Dotychczas Lockheed Martin dostarczył ponad 600 seryjnych samolotów bojowych rodziny F-35, które wylatały niemal 370 tys. godzin. Dotychczas przeszkolono na nie ponad 1300 pilotów i blisko 10 500 techników.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Antena PIT-Radwaru wskazuje wrogów patriotom

Amerykański koncern Raytheon ujawnił, że zakończył właśnie wyposażanie eksportowego zestawu Patriot w anteny systemu ...

Sikorsky prezentuje śmigłowiec przyszłości

Firma Sikorsky Aircraft zaprezentowała wizualizację prototypu śmigłowca z napędem mieszanym Raider X. Śmigłowiec jest ...

Pierwsza bateria amerykańskich pocisków rakietowych średniego zasięgu w 2023 roku

W amerykańskich mediach pojawiła się informacja o terminie sformowania pierwszej baterii rakiet średniego zasięgu ...