Filipiny kupią więcej śmigłowców Black Hawk z Mielca

S-70i Black Hawk. Fot./Siły Powietrzne Filipin.
S-70i Black Hawk. Fot./Siły Powietrzne Filipin.
Już dziś w Republice Filipin używanych jest sześć spośród 16 śmigłowców S-70i Black Hawk wyprodukowanych w Mielcu. Istnieje szansa, że zamówienie zostanie rozszerzone o 15 dalszych. Fot./Siły Powietrzne Filipin.

Rząd Filipin ogłosił, że Rada Bezpieczeństwa Republiki Filipin zatwierdziła projekt zakupu 15 kolejnych śmigłowców wielozadaniowych Lockheed Martin/Sikorsky S-70i Black Hawk.

Jest to pokłosie serii wypadków z udziałem wysłużonych maszyn Bell UH-1D i H Iroquios, które S-70i sukcesywnie zastępują.

Pierwsze informacje o przyspieszeniu programu zakupów nowych wiropłatów upubliczniono 24 stycznia. Było to efekt katastrofy UH-1H Iroquios, w której zginęło siedmiu żołnierzy. Wówczas prezydent Rodrigo Duterte zapowiedział, że wydał rozporządzenie w sprawie znalezienia środków w budżecie na zakup nowych maszyn. Wówczas zakładano, że możliwe będzie kupno do siedmiu wiropłatów. Ostatecznie decyzja rządu mówi o zakupie 15 śmigłowców rodziny Black Hawk. Z całą pewnością władze w Manili będą kontynuować proces dostaw maszyn S-70i Black Hawk kompletowanych przez zakłady PZL z Mielca. Pierwszych sześć zostało już wdrożonych do linii, a do końca pierwszego kwartału dostawy obejmą kolejnych dziesięć.

Czytaj także: Czy Polska jest zainteresowana udziałem w NATO-wskim programie śmigłowca wielozadaniowego?

Potrzeba przyspieszonego wycofania UH-1 powoduje, że zapotrzebowanie może sięgać nawet ponad 50 nowych śmigłowców wielozadaniowych. Niestety, szczupłość środków powoduje, że w najbliższych latach Filipiny będą w stanie zakupić jedynie 15. Obecnie brak informacji odnośnie procedury zakupu, a także harmonogramu. Z całą pewnością kluczem będą negocjacje pomiędzy zamawiającym i producentem.

S-70i Black Hawk. Fot./Siły Powietrzne Filipin.
S-70i Black Hawk wyprodukowany w Mielcu na zamówienie Republiki Filipin. Fot./Siły Powietrzne Filipin.

W ostatnich miesiącach na Filipinach doszło do trzech incydentów z udziałem śmigłowców Bell UH-1 eksploatowanych w siłach zbrojnych tego kraju. 23 lipca 2020 r., tuż po starcie, doszło do katastrofy UH-1D (pochodzącego z nadwyżek sprzętowych niemieckiej Bundeswehry) w pobliżu bazy Cauayan. Zginęły cztery osoby znajdujące się na pokładzie. 26 listopada 2020 r., z powodu złych warunków atmosferycznych, przymusowo lądował UH-1H transportujący ciężko rannego żołnierza (ostatecznie zmarł on w oczekiwaniu na dostarczenie do szpitala). 16 stycznia tego roku w katastrofie UH-1H zginęło siedmiu żołnierzy.

Czytaj także: PZL Mielec zacieśni współpracę z Romaero

Do niedawna w Azji dalekowschodniej S-70i Black Hawk były eksploatowane przez siły zbrojne Brunei i Tajlandii. Od końca 2020 r., należące do korporacji Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze realizują dostawy maszyn tego typu także do Filipin. W służbie jest już sześć pierwszych spośród 16 zamówionych za 240 mln dolarów w 2019 r. śmigłowców.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Japońskie F-35 gotowe do akcji

302 Eskadra Myśliwską stacjonująca w bazie lotniczej Misawa osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Jest to ...

Rebelianci zestrzelili saudyjski samolot Tornado

Nad jemeńską prowincją Al-Dżauf, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską, został zestrzelony samolot uderzeniowy ...