Chiński system przeciwlotniczy dla Serbii

Według doniesień mediów Serbia miała kupić trzy baterie chińskiego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu FK-3. FK-3 to eksportowa odmiana systemu HQ-22, który od kilku lat wykorzystywany jest przez ChALW. Fot./CPMIEC.

W serbskich mediach pojawiła się informacja o zamówieniu trzech baterii rakietowego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu CPMIEC FK-3.

Informacja pochodzi ze sprawozdania rocznego z działalności państwowej spółki Jugoimport-SDPR za 2019 r. W jednym z akapitów jest mowa o zawarciu kontraktów importowych na kwotę ogółem 620,3 mln dol. Jedną z największych transakcji miałby być zakup FK-3.

Czytaj także: Serbia kupuje Mistrale

Według serbskich mediów, zakup FK-3 prognozowano już w 2018 r. Było to związane z wizytą delegacji Ministerstwa Obrony Republiki Serbii w Chinach w lipcu 2018 r. Strona chińska zaprezentowała Serbom m.in. systemy przeciwlotnicze FK-3 i FM-3000. Podpisanie umowy wg serbskich komentatorów mogło mieć miejsce podczas wizyty prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia w Chinach w kwietniu ubiegłego roku lub niewiele później.

FK-3 to eksportowy wariant systemu przeciwlotniczego HQ-22, używanego przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą. Bateria składa się ze stanowiska dowodzenia ze stacją radiolokacyjną kierowania ogniem oraz trzech samobieżnych wyrzutni. Każda z czterema pojemnikami transportowo-startowymi rakiet. System pozwala na jednoczesne naprowadzanie do 12 pocisków na maksymalnie sześć celów.

Czytaj także: Serbia odbiera śmigłowce Airbusa

Eksportowy wariant pocisku ma zwalczać cele na dystansie do 100 km i na wysokości do 27 km. Osiągi pocisku używanego przez ChALW mają być wyższe – zasięg ma wynosić 170 km.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Modernizacja albo wymiana. Australia szuka nowych śmigłowców bojowych

Rząd Australii bada możliwości zakupu nowych śmigłowców bojowych, które miałby zastąpić eksploatowane obecnie maszyny ...

Serwisowy kontrakt Naval Group foto

Serwisowy kontrakt Naval Group

Naval Group podpisał kontrakt z Marynarką Wojenną Francji w sprawie realizacji pięcioletniej umowy serwisowej ...

Czołgów nie da się zrobić zdalnie

Wirus nie zatrzymał polskich fabryk broni – zapewnia Andrzej Kensbok, nowy prezes Polskiej Grupy ...