Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła protest w sprawie patrolowca dla Straży Granicznej

Okręty patrolowe dla rejonu Antyli zamówiła w stoczni Socarenam francuska Marine nationale. Fot./Socarenam.

Krajowa Izba Odwoławcza wydała werdykt w sprawie odwołania, które przeciwko Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej złożyła PGZ Stocznia Wojenna.

Protest dotyczył wyboru podmiotu, który wskazano jako zwycięzcę przetargu na budowę pełnomorskiej jednostki patrolowej. Oferta stoczni PGZ Stocznia Wojenna przegrała z francuską Socarenam, a rozstrzygnięcie postępowania miało miejsce 4 maja tego roku. Oferta francuska opiewała na kwotę 111 mln zł brutto i przewidywała 36-miesięczny okres gwarancji. Polska na 139 mln zł brutto. Dodatkowo PGZ Stocznia Wojenna zaoferowała krótszy okres gwarancji.

Ostatecznie sprawa trafiła na wokandę KIO 1 lipca, a 6 lipca wydany został wyrok.  Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła protest PGZ Stoczni Wojennej, co otwiera drogę do podpisania kontraktu na budowę jednostki z francuską stocznią. Zgodnie z informacją przesłaną przez zamawiającego, obecnie cała dokumentacja trafiła do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, który ma 30 dni na wniesienie ewentualnych uwag. W razie ich braku możliwe będzie podpisanie kontraktu.

Czytaj także: PGZ Stocznia Wojenna próbuje ominąć mielizny

Według dostępnych informacji, jednostka ma mieć wyporność pełną ok. 1000 ton i kadłub o długości do 66 metrów. Zapasy pokładowe mają umożliwić pobyt na morzu przez 12 dni. Patrolowiec ma operować na Morzu Bałtyckim i innych obszarach morskich oblewających Europę. Jego zakup rozpocznie proces wycofywania pary jednostek typu SKS-40, które są obecnie największymi patrolowcami w Morskim Oddziale Straży Granicznej, a które weszły do służby w latach 1991-1992.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańskie wsparcie dla pakistańskich F-16

Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Pakistanowi pakietu usług wsparcia eksploatacji samolotów Lockheed Martin ...

Kontrakt na USCGC Chase

Stocznia Eastern Shipbuilding Group podpisała kontrakt z US Coast Guard dotyczący budowy i dostawy ...

Wojsko wyszło ze strefy komfortu

Siły Zbrojne uczą się jak działać w sytuacji kryzysu. Tym razem nie są to ...