Kolejny izraelski satelita rozpoznawczy na orbicie

Start rakiety nośnej Szawit-2 z satelitą Ofek 16 z komsodromu Palmachim 6 lipca 2020 r. Fot./Ministerstwo Obrony Izraela.

Z izraelskiego kosmodromu Palmachim, położonego na terenie bazy lotniczej o tej samej nazwie, wystartowała rakieta nośna Szawit-2. Wyniosła na niską orbitę okołoziemską o nachyleniu 142° satelitę rozpoznawczego Ofek 16.

Misja, realizowana na zlecenie Ministerstwa Obrony Izraela, zakończyła się pełnym sukcesem. Zgodnie z komunikatem izraelskiego resortu obrony, w ciągu kilku dni od wyniesienia planowane są testy satelity przed rozpoczęciem działalności operacyjnej. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, Ofek 16 będzie służył do prowadzenia rozpoznanie z wykorzystaniem optoelektronicznych systemów obserwacyjnych.

Czytaj także: Izrael przywrócił do służby zalane F-16

Zadanie wyniesienia na orbitę satelity nadzorowała Izraelska Agencja Lotów Kosmicznych. Satelita powstał w firmie Israel Aerospace Industries. Ważnym kooperantem był koncern Elbit Systems, który był odpowiedzialny za zaprojektowanie i wykonanie systemu obserwacyjnego.

Satelita rozpoznania obrazowego Ofek 16 przed integracją z ostatnim stopniem rakiety Szawit-2. Fot./Ministerstwo Obrony Izraela.

Ofek 16 bazuje na satelicie OPTSAT 3000 znajdującym się w ofercie eksportowej IAI. Najprawdopodobniej należy do tego samego typu co Ofek 11, wyniesiony na orbitę 13 września 2016 r.

Czytaj także: Pierwsza izraelska korweta rozpoczęła próby

Izrael używa rakiet nośnych rodziny Szawit od 1988 r. Dotychczas wykonały 11 startów, z których dziewięć zakończyło się pełnym sukcesem. Rakieta nośna w wersji Szawit-2 wystartowała po raz pierwszy w 2007 r., a start z lipca 2020 r. był jej piątym lotem.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rozstrzygnięcie UKWO-N

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego dotyczącego zakupu Uniwersalnych Kontenerowych Warsztatów Obsługowo-Naprawczych (UKWO-N) ...

Wycofany ze służby w 2012 r. pocisk samosterujący AGM-129 ACM o właściwościach stealth. Fot./US Air Force.

Raytheon opracuje nowe pociski z ładunkiem jądrowym

Spółka Raytheon Missiles & Defense otrzymała pierwszy kontrakt w fazie rozwoju inżynierskiego (EMD) programu ...

Umowy na cysterny

1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza podpisała dwie umowy dotyczące zakupu cystern paliwowych dla ...