Więcej Javelinów. W tym także dla Polski

Odpalenie pocisku Javelin przez amerykańskich żołnierzy. Fot./US Army.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał umowy dotyczące zestawów kierowanych pocisków przeciwpancernych Raytheon/Lockheed Martin FGM-148 Javelin. Nie jest to jedyna nowość w ostatnich dniach dotycząca tego programu.

Umowa ma wartość 75,3 mln dol. Termin realizacji ustalono na do sierpnia 2023 r. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. Zamawiający nie podał szczegółów, poza komunikatem mówiącym o kontynuacji produkcji i dostaw pocisków w partii wielkoseryjnej. Obecnie z linii produkcyjnej dostarczane są pociski w wersji FGM-148F. Pierwsze z nich trafiły do US Army na początku maja tego roku.

Czytaj także: Ruszają dostawy nowej wersji pocisków Javelin

5 czerwca polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, że 13 maja zawarto międzyrządową umowę LOA z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczącą zakupu pierwszej partii zestawów przeciwpancernych Javelin z pociskami kierowanymi FGM-148F.

Za pośrednictwem procedury FMS Polska zamówiła 60 zespołów celowniczo-startowych CLU w nowej wersji i 180 pocisków wraz z pakietem logistyczno-szkoleniowym. Całość ma kosztować 54,5 mln dol.

Czytaj także: Zgoda na eksport pocisków Javelin do Polski

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wszyscy żołnierze US Army będą zwalczać bezzałogowce

Szef Połączonego Biura Zwalczania Małych Bezzałogowców (Joint Counter Small UAS Office, JCO), gen. dywizji ...

Kanada zakupi kolejne AW101

W ramach programu modernizacji floty śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych CH-149 Cormorant, jak nazywane są lokalnie AW101, ...

Sancity dla Wojska Polskiego

Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o rozstrzygnięciu przetargu dotyczącego zakupu autobusów niskopodłogowych dla Wojska Polskiego. ...