Postępy prób Eurofightera w konfiguracji dla Kuwejtu

Doświadczalny samolot Eurofighter Typhoon ISPA 6, odpowiadający konfiguracji dla Kuwejtu. Fot./Leonardo.

Koncern Leonardo poinformował o postępach prac związanych z próbami i certyfikacją konfiguracji wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon dla Kuwejtu.

Pierwszy lot doświadczalnego samolotu ISPA 6 odbył się w grudniu 2019 r. Kuwejckie Siły Powietrzne zamówił najbardziej zaawansowaną konfigurację Typhoona. Obejmuje m.in. integrację z nowymi wzorami uzbrojenia i wyposażenia podwieszanego. Maszyny otrzymają także stację radiolokacyjnej Captor-E w wersji P3Eb, mającej m.in. aktywną antenę (AESA). W kolejnych tygodniach po oblocie maszyny prowadzono loty badawcze i wprowadzano aktualizacje oprogramowania.

Czytaj także: Kolejne pociski PAC-3MSE dla Kuwejtu

W marcu do egzemplarza ISPA 6 dołączył drugi samolot – IPA 2. To umożliwiło rozpocząć cykl prób otwierający drogę do uzyskania certyfikacji. To zaś dałoby zielone światło do rozpoczęcia seryjnych maszyn. W procesie prób uczestniczą także samoloty F-2000 należące do Włoskich Sił Powietrznych.

W kwietniu samolot ISPA 6 wykonywał loty sprawdzające działanie stacji radiolokacyjnej w rejonie silnego przeciwdziałania ze strony systemów walki radioelektronicznej przeciwnika. Obecnie oczekuje na instalację oraz testy finalnej wersji oprogramowania.

W kwietniu 2016 r.  Kuwejt zamówił 28 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon. Kontrakt ma wartość niemal 8 mld euro. Tym samym dołączy do innych państw regionu, które już eksploatują lub wkrótce będą używać te maszyny. Jest to Arabia Saudyjska, Katar i Oman. W przypadku Kuwejtu, państwem odpowiedzialnym za realizację umowy są Włochy, a koncern Leonardo prowadzi montaż i certyfikację konfiguracji dla tego użytkownika, a Włoskie Siły Powietrzne uczestniczą w szkoleniu personelu latającego i technicznego.

Czytaj także: Kuwejt wstrzymuje odbiór Caracali

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wisła: Most do współpracy

Program pozyskania systemu obrony przeciwlotniczej i rakietowej średniego zasięgu Wisła to nowe szanse współpracy ...

Dziewiczy lot nowego Chinooka

Boeing poinformował o oblataniu prototypu ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook Block II. Wersja ta ...

Kontrakt na belgijskie i holenderskie okręty przeciwminowe

Ministerstwo Obrony Belgii i konsorcjum Robotics podpisali kontrakt dotyczący budowy i dostawy okrętów przeciwminowych ...