Japońskie F-35 z systemem Auto-GCAS

Wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-35A Lightning II Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Fot./JASDF.

Eksploatowane w Japońskich Powietrznych Siłach Samoobrony samoloty Lockheed Martin F-35A otrzymały system Auto-GCAS (Automatic Ground-Collision Avoidance System).

Powodem instalacji systemu, którego zadaniem jest automatyczne (bez konieczności zatwierdzenia przez pilota) przeciwdziałanie uderzeniu samolotu w ziemię, jest analiza skutków katastrofy samolotu F-35A o numerze 79-8705 z 9 kwietnia 2019 r. System aktywowano pod koniec ubiegłego roku. Trafił do wszystkich 17 egzemplarzy F-35A Lightning II dostarczonych do Japonii. Kolejne mają być dostarczane z nim jako rozwiązaniem standardowym. W przypadku F-35 należących do Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych proces integracji systemu Auto-GCAS rozpoczął się w lipcu 2019 r. (siedem lat przed zakładanym terminem).

Czytaj także: Kolejny wypadek na Florydzie. Amerykanie utracili F-35

Według danych korporacji Lockheed Martin system Auto-GCAS, wdrożony w US Air Force w 2014 r., początkowo na samolotach F-16C/D Fighting Falcon, uratował dotychczas życie dziesięciu pilotów i zapobiegł utracie dziewięciu maszyn. Dodatkowo, w kwietniu tego roku, odnotowano także pierwszą sytuację, w której system uratował jeden z F-35A należący do USAF.

System, w sytuacji zagrożenia oraz braku reakcji ze strony pilota, samoczynnie przejmuje kontrolę nad samolotem. Automatycznie wykonuje manewry zapobiegające uderzeniu w ziemię, aż do momentu ponownego przejęcia sterowania przez pilota.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wojsko dostanie zwiadowcze drony od PGZ

MON zamówiło w piątek 30 listopada 2018 r. 12 zestawów rozpoznawczych dronów krótkiego zasięgu ...

Francusko-saudyjski sojusz stoczniowy

Naval Group i kontrolowany przez skarb państwa Arabii Saudyjskiej holding zbrojeniowy Saudi Arabian Military ...

Turcy rozpoczynają program nowego śmigłowca bojowego

Turcja zainicjowała prace nad projektem nowego, ciężkiego śmigłowca bojowego. Maszyna ma trafić na uzbrojenie ...