Raki, rosomaki, mundury i amunicja. MON na wiosennych zakupach

Transporter opancerzony do transportu obsług rakietowych zestawów przeciwpancernych Spike LR Rosomak-S. W Wojsku Polskim służy obecnie 27 takich pojazdów, a MON zamierza kupić kolejnych 60. Fot./Andrzej Kiński

40 egzemplarzy samobieżnych moździerzy kołowych Rak, 20 artyleryjskich wozów dowodzenia na podwoziu Rosomaka i prawie 440 tys. kompletów mundurów polowych zakontraktowało w zeszłym tygodniu MON.

Umowa przewiduje, że dostawy artyleryjskiej i opancerzonej broni, a także indywidualnego żołnierskiego wyposażenia, zostaną zrealizowane w latach 2022-24.

Czytaj także: Zamówienia MON szansą dla PZL Świdnik

Minister obrony Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w uroczystości składania zamówień krzepił, że to nie ostatnie zamówienia złożone w polskich firmach.

MON ujawniło, że w zeszłym roku 60 proc. pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w nowy sprzęt trafiło do polskich producentów. W tym roku wartość modernizacyjnych nakładów adresowanych do krajowych fabryk uzbrojenia ma wzrosnąć. Kontrakty dla polskich firm obejmą m.in. zakup hełmów kompozytowych z Maskpolu i karabinków automatycznych Grot z Fabryki Broni w Radomiu.

Czytaj także: MON planuje zakup amunicji przeciwpancernej do armat czołgów T-72

– Uzgadniamy z polskimi fabrykami następne zamówienia. M.in. dostawy ze skarżyskich zakładów Mesko kolejnych kilkudziesięciu tysięcy sztuk 30 mm oraz 23 mm amunicji do broni pokładowej  transporterów i artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych – ujawnił minister Błaszczak.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Pięć najnowszych okrętów podwodnych proj. 955 Boriej zostanie przekazanych do bazy na Oceanie Spokojnym. ...

Polsko-czeska umowa o współpracy

Huta Stalowa Wola podpisała umowę współpracy z czeską spółką Tatra Export. Porozumienie podpisano podczas ...

Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Saab otrzy­mał zamó­wie­nie Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji na realizację usług wspar­cia oraz obsługi tech­nicznej uzbro­je­nia ...