Air-Pol dostarczy wojsku sprzęt ratowniczy

Spadochron ratowniczy siedzeniowy S-4. Fot./Air-Pol.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o planowanym podpisaniu umowy z firmą Air-Pol dotyczącej dostaw sprzętu wysokościowo-ratowniczego i spadochronowo-desantowego dla Sił Zbrojnych RP.

Negocjacje z oferentem zakończono 12 maja tego roku, a rozpoczęto je jeszcze w ubiegłym roku. Za kwotę około 600 000 euro Air-Pol dostarczy: 35 kompletów spadochronów ratowniczych plecowych SK-94, 5 kompletów spadochronów szkolno-treningowych L-2 Kadet, 80 kompletów spadochronów ratowniczych siedzeniowych S-4, 21 kompletów spadochronów desantowych taktycznych AD-2000 i 30 kompletów zasobników towarowych ZT-100. Dostawy potrwają do listopada 2020 r.

Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym podmiotem wynika z faktu, że Air-Pol jest jedynym producentem sprzętu będącego w zainteresowaniu resortu obrony, który jednocześnie jest standardowy w Siłach Zbrojnych RP. Zakup innych produktów zaburzyłoby proces logistyczny i szkoleniowy. Spadochrony ratownicze SK-94 i S-4 stanowią wyposażenie załóg śmigłowców oraz samolotów transportowych, natomiast spadochrony desantowe AD-2000 są eksploatowane w liczbie około 1100 kompletów w jednostkach aeromobilnych. Także w przypadku zasobników ZT-100 mowa o liczbie około 500 kompletów.

Mogą Ci się również spodobać

Waszyngton już patrzy na ręce polskim fachowcom

Huta Stalowa Wola, przy wsparciu ekspertów Raytheona, szykuje się do uruchomienia produkcji wyrzutni rakietowych ...

Polska Grupa Zbrojeniowa pod nową komendą

Tylko tydzień, do 7 kwietnia, potrwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie kandydatów na nowego prezesa ...

Ostatnia korweta typu Kamorta przekazana indyjskiej flocie

Stocznia Garden Reach Shipbuilders and Engineers w Kolkacie dostarczyła Marynarce Wojennej Indii czwartej korwety ...