19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 19:24 Publikacja: 19.05.2020 08:54
Spadochron ratowniczy siedzeniowy S-4. Fot./Air-Pol.
Foto: Spadochron ratowniczy siedzeniowy S-4. Fot./Air-Pol.
Negocjacje z oferentem zakończono 12 maja tego roku, a rozpoczęto je jeszcze w ubiegłym roku. Za kwotę około 600 000 euro Air-Pol dostarczy: 35 kompletów spadochronów ratowniczych plecowych SK-94, 5 kompletów spadochronów szkolno-treningowych L-2 Kadet, 80 kompletów spadochronów ratowniczych siedzeniowych S-4, 21 kompletów spadochronów desantowych taktycznych AD-2000 i 30 kompletów zasobników towarowych ZT-100. Dostawy potrwają do listopada 2020 r.
Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym podmiotem wynika z faktu, że Air-Pol jest jedynym producentem sprzętu będącego w zainteresowaniu resortu obrony, który jednocześnie jest standardowy w Siłach Zbrojnych RP. Zakup innych produktów zaburzyłoby proces logistyczny i szkoleniowy. Spadochrony ratownicze SK-94 i S-4 stanowią wyposażenie załóg śmigłowców oraz samolotów transportowych, natomiast spadochrony desantowe AD-2000 są eksploatowane w liczbie około 1100 kompletów w jednostkach aeromobilnych. Także w przypadku zasobników ZT-100 mowa o liczbie około 500 kompletów.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Konsekwencje zostaną wyciągnięte - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz o czterech czynnych wojskowych, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do zaginięcia min przeciwczołgowych. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. To w związku z tą sprawą - jak wyjaśnił szef MON - odwołany został także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen dyw. Artur Kępczyński.
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Unia Europejska zrozumiała, że musi się zbroić i to najlepiej wspólnie. Na razie spiera się jednak o zasadę „kupuj tylko w UE”.
W 2024 r. francuskie firmy zbrojeniowe podpisały kontrakty eksportowe na 18 mld euro. To ich drugi wynik w historii, dający w światowym rankingu eksporterów drugie miejsce po USA. Największe kontrakty dotyczyły samolotów i okrętów podwodnych.
Szef Inspektoratu Wsparcia gen. dyw. Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Joe Biden ma ogłosić w czwartek swój ostatni pakiet wsparcia Ukrainy i sankcji wobec Rosji. W czasie jego prezydentury USA wsparły Ukrainę blisko 62 miliardami dolarów z tytułu pomocy wojskowej i drugie tyle - pomocy budżetowej.
Amerykański producent silników GE Aerospace otrzymał zamówienie na 210 silników T700. Będą one napędzać 96 śmigłowców Boeing AH-64E Apache Guardian polskich Sił Zbrojnych RP. Dostawy mają się rozpocząć w 2027 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas