Niszczyciel wielozadaniowy USS Zumwalt (DDG 1000). Fot./US Navy.

US Navy zakończyła proces odbioru systemów bojowych prototypowego niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).

Jednostka jest pierwszą z trzech zbudowanych dla US Navy. Za zrealizowane w tym etapie odbioru okrętu prace odpowiadał koncern Raytheon. Obecnie jednostka stacjonuje w San Diego w Kaliforni, gdzie została włączona do 1. Doświadczalnego Dywizjonu Okrętów Nawodnych (Surface Development Squadron 1).

Czytaj także: USS Vermont rozpoczął służbę

Ze względu na nowatorską konstrukcję niszczycieli typu Zumwalt, US Navy założyła kilkuetapowy proces ich odbiorów. Początkowo, w maju 2016 r., odebrano systemy mechaniczne i elektryczne, za co odpowiadała stocznia General Dynamics Bath Iron Works w stanie Maine. To poskutkowało formalnym przejęciem okrętu, co odbyło się w październiku 2016 r., ale dopiero zapoczątkowało proces wojskowych prób odbiorczych.

Tylko w 2019 r. USS Zumwalt spędził w morzu ponad 100 dni, w czasie których przepłynął ponad 9000 mil morskich. Uruchomienie systemów bojowych, a co za tym idzie zapoczątkowanie kolejnej fazy prób i szkolenia załogi, ma umożliwić osiągnięcie przez jednostkę wstępnej gotowości operacyjnej. Obecnie w San Diego stacjonują dwa niszczyciele tego typu. Poza Zumwaltem, także USS Michael Monsoor (DDG 1001), który także przechodzi etap uruchomienia systemów bojowych (formalnie przejęty w styczniu 2019 r.). W stoczni General Dynamics Bath Iron Works prowadzone są obecnie prace przy trzeciej i ostatniej jednostce serii – USS Lyndon B. Johnson (DDG 1002).

Czytaj także: Położenie stępki pod niszczyciel USS John Basilone

Niszczyciel wielozadaniowy USS Zumwalt (DDG 1000). Fot./US Navy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Branża zbrojeniowa przygotowuje się do zajęcia Kielc

Polski przemysł obronny oraz zagraniczni przedstawiciele branży zbrojeniowej zaprezentują swoje produkty na początku września ...

Egipska marynarka odebrała trzeci okręt podwodny typu 209/1400mod

W stoczni holdingu thyssenkrupp Marine Systems odbyła się oficjalna procedura odbioru przez marynarkę wojenną ...

Żandarmi na zakupach

Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej poinformował o rozstrzygnięciu trzech przetargów dotyczących zakupu pojazdów specjalnego przeznaczenia ...