Koszmarnie drogie instrukcje do nowych Air Force One

Wizja samolotu VC-25B, przyszłego Air Force One. Rys./Boeing.

Boeing dostarczy instrukcje i materiały dydaktyczne do szkolenia personelu latającego i technicznego przyszłych Air Force One.

Ogólna wartość umowy to 84 mln dol. W momencie podpisania uruchomiono część środków ‒ 13,5 mln dol. Boeing ma dostarczyć materiały do stycznia 2025 r. Zlecenie obejmuje dokumentację Boeinga, a także dostarczoną przez poddostawców i podwykonawców.

Czytaj także: Niska gotowość operacyjna największą bolączką US Air Force

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił dwa samoloty Boeing VC-25B, które zastąpią parę obecnie eksploatowanych VC-25A, które latają od 1990 r. Pod wojskowym oznaczeniem kryją się szerokokadłubowe maszyny pasażerskie Boeing 747-8i.

Ze względów oszczędnościowych Departament Obrony zdecydował się na wykorzystaniu jako bazy do VC-25B gotowych samolotów, których operatorem miały być rosyjskie linie lotnicze Transaero. Bankructwo przewoźnika w 2015 r. spowodowało, że pozostały u Boeing, zakonserwowano je i zaoferowano na sprzedaż.

Czytaj także: Boeing prezentuje niekonwencjonalny śmigłowiec

Prace przy przebudowie pierwszej maszyny rozpoczęły się w zakładach Boeinga w San Antonio w Teksasie w lutym bieżącego roku. Drugi egzemplarz został już także tam przebazowany i jest przygotowywany do konwersji. W tym celu demontowane są z niego zbędne elementy wyposażenia związane z dotychczasowym komercyjnym przeznaczeniem.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Singapur może kupić F-35B

Singapur otrzymał zgodę na zakup partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II. ...

Zmodernizowane E-2D trafiają do służby

Northrop Grumman dostarczył do jednostki liniowej pierwszy egzemplarz pokładowego samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia ...

Luftwaffe zamawia nowe pociski do Tornado

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na sprzedaż pocisków Northrop Grumman AGM-88E AARGM do ...