Pierwszy lot F-15QA dla Kataru

Boeing dokonał oblotu pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15QA Advanced Eagle przeznaczonego dla Sił Powietrznych Kataru.

Publikacja: 16.04.2020 14:03

F-15QA podczas pierwszego lotu. Fot./Boeing.

F-15QA podczas pierwszego lotu. Fot./Boeing.

Foto: F-15QA podczas pierwszego lotu. Fot./Boeing.

Wydarzenie miało miejsce 13 kwietnia, a lot odbył się z lotniska zakładowego w St. Louis w stanie Missouri.

Czytaj także: Najnowsze myśliwce F-15 w ofercie dla Indii

Pierwszy lot F-15QA odbył się blisko półtora roku od chwili oficjalnego rozpoczęcia montażu pierwszego egzemplarza. Łącznie Katar zamówił w czerwcu 2017 r. 36 samolotów tego typu za 12,1 mld dolarów z opcją na kolejnych 36. Dostawy samolotów potrwają do końca 2022 r.

Zakup F-15QA to kluczowy, ale niejedyny elementów rozbudowy sił powietrznych emiratu. Z Francją podpisano umowę na dostawę 36 samolotów Dassault Rafale za ok. 7,5 mln euro, zaś z Wielką Brytanią na samoloty 24 Eurofighter Typhoon i 9 szkolno-treningowych Hawków za 5 mld funtów.

Katarskie F-15QA będą pierwszymi maszynami rodziny Eagle, których kabiny wyposażono w wielofunkcyjne monitory ciekłokrystaliczne o dużej przekątnej ekranu. Dodatkowo Boeing wprowadził zmiany w konstrukcji skrzydeł, które cechuje wzmocniona struktura. Dzięki czemu możliwe jest przenoszenie uzbrojenia o większej masie na belkach pod nimi.

Czytaj także: Japończycy bliżej modernizacji F-15J Eagle

Obecnie Boeing kończy produkcję i dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych F-15SA Advanced Eagle do Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo prowadzi negocjacje w sprawie zawarcia wieloletniej umowy na dostawy 144 F-15EX dla US Air Force. W celu ograniczenia kosztów będą zbliżone do standardu, który reprezentują F-15QA. Dodatkowo zainteresowanie najnowszymi odmianami F-15 wyraża także Izrael, który rozważa zakup ok. 20 egzemplarzy. Są one w Izraelu uważane za znacznie bardziej efektywne w wielu rodzajach misji od maszyn 5. generacji F-35A.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego