F-15QA podczas pierwszego lotu. Fot./Boeing.

Boeing dokonał oblotu pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15QA Advanced Eagle przeznaczonego dla Sił Powietrznych Kataru.

Wydarzenie miało miejsce 13 kwietnia, a lot odbył się z lotniska zakładowego w St. Louis w stanie Missouri.

Czytaj także: Najnowsze myśliwce F-15 w ofercie dla Indii

Pierwszy lot F-15QA odbył się blisko półtora roku od chwili oficjalnego rozpoczęcia montażu pierwszego egzemplarza. Łącznie Katar zamówił w czerwcu 2017 r. 36 samolotów tego typu za 12,1 mld dolarów z opcją na kolejnych 36. Dostawy samolotów potrwają do końca 2022 r.

Zakup F-15QA to kluczowy, ale niejedyny elementów rozbudowy sił powietrznych emiratu. Z Francją podpisano umowę na dostawę 36 samolotów Dassault Rafale za ok. 7,5 mln euro, zaś z Wielką Brytanią na samoloty 24 Eurofighter Typhoon i 9 szkolno-treningowych Hawków za 5 mld funtów.

Katarskie F-15QA będą pierwszymi maszynami rodziny Eagle, których kabiny wyposażono w wielofunkcyjne monitory ciekłokrystaliczne o dużej przekątnej ekranu. Dodatkowo Boeing wprowadził zmiany w konstrukcji skrzydeł, które cechuje wzmocniona struktura. Dzięki czemu możliwe jest przenoszenie uzbrojenia o większej masie na belkach pod nimi.

Czytaj także: Japończycy bliżej modernizacji F-15J Eagle

Obecnie Boeing kończy produkcję i dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych F-15SA Advanced Eagle do Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo prowadzi negocjacje w sprawie zawarcia wieloletniej umowy na dostawy 144 F-15EX dla US Air Force. W celu ograniczenia kosztów będą zbliżone do standardu, który reprezentują F-15QA. Dodatkowo zainteresowanie najnowszymi odmianami F-15 wyraża także Izrael, który rozważa zakup ok. 20 egzemplarzy. Są one w Izraelu uważane za znacznie bardziej efektywne w wielu rodzajach misji od maszyn 5. generacji F-35A.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Marines zamawiają 15 000 pojazdów. Następców Humvee

US Marine Corps zwiększy swoje zamówienie na pojazdy opancerzone JLTV, które mają sukcesywnie zastąpić ...

ORP Bielik. Fot./kpt. mar. Anna Sech/3. Flotylla Okrętów.

Polska flota podwodna odchodzi w zapomnienie. Kobbeny kończą służbę

Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła przetarg na usunięcie baterii akumulatorów z okrętów podwodnych ...