Wstępna gotowość brytyjskich Poseidonów

Drugi Poseido MRA1 ZP802 City of Elgin ląduje w bazie Kinloss w Szkocji. Fot./Crown Copyright.

Samoloty patrolowe bazowania lądowego Poseidon MRA1 (Boeing P-8A Poseidon), użytkowane przez  54. (szkolny) i 120. dywizjon RAF, osiągnęły wstępną gotowość operacyjną.

Decyzja zapadła niemal dwa miesiące od chwili przylotu pierwszej maszyny tego typu (ZP801, Pride of Moray), co nastąpiło 4 lutego. Obecnie w Wielkiej Brytanii znajduje się także drugi Poseidon MRA1 (ZP802, City of Elgin). Obie stacjonują obecnie w bazie lotniczej Kinloss w Szkocji, a w drugiej połowie roku przelecą do docelowej bazy Lossiemouth. To tam powstaje infrastruktura dla nowych samolotów.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon przyleciał do Wielkiej Brytanii

Kolejnych siedem maszyn zostało zamówionych i znajdują się na różnych etapach produkcji. Ostatnia z nich powinna zostać przekazana w listopadzie 2021 r.

Wielka Brytania, dzięki samolotom Poseidon MRA1, odbudowuje potencjał do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych wroga w odległości ponad 1000 km od Wysp Brytyjskich utracony po wycofaniu z eksploatacji samolotów BAE Systems Nimrod MR2 w 2011 r. i rezygnacji z programu ich modernizacji do standardu MRA4. Jednocześnie jest pierwszym europejskim krajem, który zdecydował się na zakup maszyn Boeinga. Śladem Wielkiej Brytanii poszła Norwegia, która zamówiła pięć maszyn.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

Boeing dostarcza samoloty rodziny P-8 Poseidon do: US Navy, Indii (wersja P-8I Neptune), Australii i Wielkiej Brytanii. Podpisał też umowy na dostawę maszyn do: Norwegii, Republiki Korei i Nowej Zelandii. Maszyna bazuje na konstrukcji samolotu pasażerskiego Boeing 737NG.

Mogą Ci się również spodobać

USS Gerald R. Ford

US Navy odmładza flotę lotniskowców

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i stocznia Huntington Ingalls Industries podpisali umowę dotyczącą budowę dwóch ...

Rosyjska armia odbiera najnowszy system bezzałogowy

Nikołaj Dołżenkow, konstruktor generalny firmy Kronsztadt, powiedział agencji TASS, że firma formalnie przekazała Ministerstwu ...

W Republice Korei zwodowano czwartą fregatę typu Daegu

W stoczni Hyundai Heavy Industries odbyła się uroczystość wodowania fregaty rakietowej Donghae (FFG-822).  Czwartej ...