Pierwszy Poseidon przyleciał do Wielkiej Brytanii

Samolot patrolowy Poseidon MRA Mk.1 o nazwie własnej „Pride of Moray” ląduje w bazie Kinloss. Fot./Crown Copyright.

W bazie lotniczej Kinloss w Szkocji odbyła się uroczystość powitania pierwszego samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing Poseidon MRA Mk.1 należącego do Royal Air Force.

Samolot, o rejestracji ZP801 i nazwie własnej „Pride of Moray”, przyleciał do Szkocji z bazy Jacksonville na Florydzie, gdzie stacjonował od listopada ubiegłego roku. Z jego wykorzystaniem realizowano szkolenie lotników i techników z pomocą Amerykanów. Łącznie Londyn zamówił dziewięć Poseidonów, stając się pierwszym europejskim użytkownikiem tej konstrukcji. Od października 2020 r. brytyjskie Poseidony będą stacjonować w docelowej bazie Lossiemouth, gdzie aktualnie prowadzone są prace budowlano-modernizacyjne związane z dostosowaniem do obsługi nowych maszyn.

Czytaj także: Australijskie Poseidony w komplecie

Według harmonogramu, pozostałych osiem Poseidonów ma zostać dostarczonych do końca 2021 r. Wstępną gotowość operacyjną mają osiągnąć w 2024 r. Będą stanowić wyposażenie dwóch dywizjonów RAF.

Obecnie samoloty rodziny Boeing P-8 Poseidon są eksploatowane w: Stanach Zjednoczonych, Indiach (P-8I Neptune), Australii i Wielkiej Brytanii. Umowy na ich dostawę zawarto także z Norwegią, Nową Zelandią i Republiką Korei. Boeing prowadzi intensywne działania marketingowe w kolejnych państwach, a także rozmawia z dotychczasowymi użytkownikami o rozbudowie wykorzystywanej floty – m.in. w 2019 r. Indie podjęły decyzję o zakupie kolejnych sześciu maszyn.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza misja A400M Atlas w roli powietrznego tankowca

Do Jordanii przebazowano średni samolot transportowy A400M Atlas należący do Luftwaffe. Jego głównym zadaniem ...

Seahawki i Apache dla Indii

Podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Indiach, doszło do podpisania umów dotyczących ...

Dodatkowe fundusze na saudyjskie THAADy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił kolejną transzy środków na realizację zlecenia budowy i dostawy ...