Pierwszy Poseidon przyleciał do Wielkiej Brytanii

Samolot patrolowy Poseidon MRA Mk.1 o nazwie własnej „Pride of Moray” ląduje w bazie Kinloss. Fot./Crown Copyright.

W bazie lotniczej Kinloss w Szkocji odbyła się uroczystość powitania pierwszego samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing Poseidon MRA Mk.1 należącego do Royal Air Force.

Samolot, o rejestracji ZP801 i nazwie własnej „Pride of Moray”, przyleciał do Szkocji z bazy Jacksonville na Florydzie, gdzie stacjonował od listopada ubiegłego roku. Z jego wykorzystaniem realizowano szkolenie lotników i techników z pomocą Amerykanów. Łącznie Londyn zamówił dziewięć Poseidonów, stając się pierwszym europejskim użytkownikiem tej konstrukcji. Od października 2020 r. brytyjskie Poseidony będą stacjonować w docelowej bazie Lossiemouth, gdzie aktualnie prowadzone są prace budowlano-modernizacyjne związane z dostosowaniem do obsługi nowych maszyn.

Czytaj także: Australijskie Poseidony w komplecie

Według harmonogramu, pozostałych osiem Poseidonów ma zostać dostarczonych do końca 2021 r. Wstępną gotowość operacyjną mają osiągnąć w 2024 r. Będą stanowić wyposażenie dwóch dywizjonów RAF.

Obecnie samoloty rodziny Boeing P-8 Poseidon są eksploatowane w: Stanach Zjednoczonych, Indiach (P-8I Neptune), Australii i Wielkiej Brytanii. Umowy na ich dostawę zawarto także z Norwegią, Nową Zelandią i Republiką Korei. Boeing prowadzi intensywne działania marketingowe w kolejnych państwach, a także rozmawia z dotychczasowymi użytkownikami o rozbudowie wykorzystywanej floty – m.in. w 2019 r. Indie podjęły decyzję o zakupie kolejnych sześciu maszyn.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ghostridery debiutują w Afganistanie

Samoloty bezpośredniego wsparcia ogniowego, Lockheed Martin AC-130J Ghostrider, operują w Afganistanie. Maszyny pełnią zadania ...

Niska gotowość operacyjna największą bolączką US Air Force

Do końca września bieżącego roku siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) oraz marynarka wojenna (US ...

Strzelanie Morskiej Jednostki Rakietowej w Norwegii

Na poligonie Andøya w Norwegii odbyły się strzelania rakietowe z użyciem kierowanych pocisków przeciwokrętowych ...