Nowe umowy w programie F-35

Linia montażowa samolotów rodziny F-35 w zakładach Lockheed Martina w Fort Worth w Teksasie. Fot./Lockheed Martin.

Lockheed Martin podpisał trzy umowy związane z realizacją programu rozwoju i produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.

Najważniejsza z nich dotyczy zamówienie kolejnej transzy maszyn dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W ramach umowy, o wartości 4,7 mld dol., producent dostarczy 78 maszyn. 48 F-35A dla USAF, 14 F-35B dla USMC i 16 F-35C dla US Navy. Samoloty trafią do odbiorcy do końca marca 2023 r. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zamówienia.

Czytaj także: Amerykanie ujawniają pierwsze statystyki działań operacyjnych F-35A

Druga umowa ma wartość 203 mln dol. i dotyczy wsparcia logistycznego w ramach programu badawczo-rozwojowego prowadzonego przez Departament Obrony. Prace potrwają do września tego roku i obejmą przede wszystkim pomoc techniczną w przedsięwzięciach prowadzonych w ośrodkach doświadczalnych w Edwards w Kalifornii i Patuxent River w stanie Maryland.

Część funduszy na ten cel, w wysokości 15 mln dol., pochodzi od nieujawnionego partnera zagranicznego, który zaplanował próby samolotów rodziny F-35 na pokładzie lotniskowca. Najprawdopodobniej chodzi o Włochy. Na lato tego roku zaplanowano skierowanie do Stanów Zjednoczonych lotniskowca Cavour (550) w celu przeprowadzenia właśnie takich testów.

Czytaj także: Brytyjczycy sami uzbroili swoje F-35. Teraz kuszą Polskę

Trzecia umowa ma wartość 23 mln dol. i dotyczy uruchomienia programu wsparcia eksploatacji samolotów F-35A dla Belgii. Usługi mają być wykonywane do września 2023 r. Będą elementem międzyrządowej umowy LOA dotyczącej zakupu F-35A Lightning II w ramach FMS.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

67. okrętu typu Arleigh Burke rozpoczyna służbę

W Port Everglades na Florydzie odbyła się uroczystość wcielenia do służby w US Navy ...

Umowy na cysterny

1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza podpisała dwie umowy dotyczące zakupu cystern paliwowych dla ...

Norweskie F35 z misją na Islandii

W bazie lotniczej Keflavik na Islandii wylądowały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A ...