Nowe umowy w programie F-35

Linia montażowa samolotów rodziny F-35 w zakładach Lockheed Martina w Fort Worth w Teksasie. Fot./Lockheed Martin.

Lockheed Martin podpisał trzy umowy związane z realizacją programu rozwoju i produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.

Najważniejsza z nich dotyczy zamówienie kolejnej transzy maszyn dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W ramach umowy, o wartości 4,7 mld dol., producent dostarczy 78 maszyn. 48 F-35A dla USAF, 14 F-35B dla USMC i 16 F-35C dla US Navy. Samoloty trafią do odbiorcy do końca marca 2023 r. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zamówienia.

Czytaj także: Amerykanie ujawniają pierwsze statystyki działań operacyjnych F-35A

Druga umowa ma wartość 203 mln dol. i dotyczy wsparcia logistycznego w ramach programu badawczo-rozwojowego prowadzonego przez Departament Obrony. Prace potrwają do września tego roku i obejmą przede wszystkim pomoc techniczną w przedsięwzięciach prowadzonych w ośrodkach doświadczalnych w Edwards w Kalifornii i Patuxent River w stanie Maryland.

Część funduszy na ten cel, w wysokości 15 mln dol., pochodzi od nieujawnionego partnera zagranicznego, który zaplanował próby samolotów rodziny F-35 na pokładzie lotniskowca. Najprawdopodobniej chodzi o Włochy. Na lato tego roku zaplanowano skierowanie do Stanów Zjednoczonych lotniskowca Cavour (550) w celu przeprowadzenia właśnie takich testów.

Czytaj także: Brytyjczycy sami uzbroili swoje F-35. Teraz kuszą Polskę

Trzecia umowa ma wartość 23 mln dol. i dotyczy uruchomienia programu wsparcia eksploatacji samolotów F-35A dla Belgii. Usługi mają być wykonywane do września 2023 r. Będą elementem międzyrządowej umowy LOA dotyczącej zakupu F-35A Lightning II w ramach FMS.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Modernizacje Super Herculesów

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał dwie umowy dotyczące modernizacji średnich samolotów transportowych Lockheed Martin ...

Szwecja dołączy do programu budowy myśliwca 6. generacji

Szwecja i Wielka Brytania podpisały porozumienie dotyczące współpracy w pracach nad perspektywicznymi systemami walki ...

Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu BALTIC FORTRESS 2021

Po zakończeniu udziału w ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021, wydzielony moduł bojowy Morskiej Jednostki ...