Amerykanie ujawniają pierwsze statystyki działań operacyjnych F-35A

Amerykańskie F-35A w locie ćwiczebnym nad pustynią Utah. Fot. US Air Force/Staff Sgt. Andrew Lee.

W czasie konferencji w Instytucie Mitchella przedstawiono pierwsze statystyki dotyczące operacyjnych działań ekspedycyjnych samolotów F-35A Lightning II w 2019 r.

Dane prezentował generał brygady David Abba, dyrektor biura ds. integracji samolotów F-35A w US Air Force.

Czytaj także: Brytyjczycy sami uzbroili swoje F-35. Teraz kuszą Polskę

W kwietniu 2019 r. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przebazowano 12 F-35A, dla których była to pierwsza misja operacyjno-bojowa na Bliskim Wschodzie. Maszyny stacjonowały w bazie Al Dhafra do pierwszych dni listopada. W tym czasie wykonywały loty bojowe wspierając jednostki lądowe walczące z fundamentalistami islamskimi. W czasie marcowej konferencji po raz pierwszy upubliczniono wstępne statystyki tej misji.

Przez pół roku działań 12 maszyn wylatało około 7300 godzin, w czasie których wykonano blisko 1300 lotów bojowych. W ramach wsparcia sił naziemnych piloci zrzucili 150 precyzyjnych środków bojowych.

Czytaj także: Lockheed Martin dostarczył pięćsetnego F-35

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

„Myśliwy” i Su-57

Myśliwiec piątego pokolenia i ciężki, uderzeniowy dron wykonały wspólny lot. „W czasie lotu ćwiczono ...

Pierwsze F-35 w siłach Korei Południowej

W bazie lotniczej Cheongju odbyła się uroczystość powitania pierwszych dwóch wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed ...

Węgierskie Migi nie znalazły kupca

Ministerstwo obrony Węgier nie znalazło zainteresowanych zakupem wycofanych z eksploatacji samolotów myśliwskich MiG-29 oraz ...