Nowy okręt podwodny Japońskich Morskich Sił Samoobrony

Okręt podwodny Ōryū (SS-511) podczas uroczystości wcielenia do służby. Fot./Japońskie Morskie Siły Samoobrony.

W Kobe na wyspie Honsiu odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony okrętu podwodnego Ōryū (SS-511). Jedenastej jednostki typu Sōryū.

Okręt zbudowała stocznia Mitsubishi Heavy Industries, w której łącznie powstało już sześć jednostek tego typu. Położenie stępki Ōryū odbyło się 16 listopada 2015 r., natomiast uroczystość wodowania miała miejsce 4 października 2018 r. Macierzystą bazą okrętu będzie Kure, gdzie stacjonuje 1. Flotylla Okrętów Podwodnych Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

Czytaj także: Wodowanie ostatniego okrętu podwodnego typu Sōryū

Ōryū jest pierwszą jednostką typu Sōryū, w której do zasilania pod wodą silnika elektrycznego zastosowano baterie litowo-jonowych zamiast akumulatorów ołowiowo-kwasowych i modułu napędu niezależnego od dostępu powietrza (AIP) opartego na silniku Stirlinga. Poza Ōryū otrzyma je także kolejna jednostka typu ‒ Tōryū (SS-512).

Zastosowanie tego rozwiązania ma pozwolić na zwiększenie zasięgu i autonomiczności w zanurzeniu okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym. Z drugiej strony niektórzy specjaliści obawiają się o bezpieczeństwo jednostek wyposażonych w tego typu baterie, np. zagrożenie samozapłonu i wybuchu gwałtownego pożaru.

Ceremonia wodowania okrętu podwodnego JS Tōryū. Fot./Japońskie Morskie Siły Samoobrony.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy patrolowiec Royal Navy

Koncern BAE Systems przekazał Royal Navy pełnomorskiego okrętu patrolowego HMS Tamar (P233). Jest to ...

Kryzys wymusił zmianę polityki w Kanadzie

Kanada wznowi realizację kontraktu na dostawy kołowych transporterów opancerzonych LAV do Arabii Saudyjskiej. Pojazdy ...

Kosmiczni zwiadowcy pilnie potrzebni

Polskie Siły Zbrojne są całkowicie zależne od kontraktowanych u sojuszników szpiegowskich informacji uzyskiwanych z ...