Pierwszy A330MRTT w barwach MMF

Fot./Aviation Toulouse.

Spotterzy z rejonu Tuluzy opublikowali zdjęcia pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego Airbus A330MRTT przeznaczonego dla europejskiej jednostki NATO Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet (MMF) w docelowym malowaniu.

Maszyna otrzymała holenderskie znaki przynależności państwowej, co jest związane z faktem, że główną bazą międzynarodowej jednostki będzie Eindhoven. Według obecnych planów samolot zostanie dostarczony użytkownikowi w maju. Obecnie czeka on na zatwierdzenie dokumentacji i certyfikację.

Czytaj także: Samoloty Airbusa coraz bliżej Kanady

Dla międzynarodowej jednostki MMF zamówiono dotychczas osiem A330MRTT. Pierwszy z nich został oblatany w listopadzie 2018 r., a w kolejnych miesiącach przeszedł proces zabudowy wyposażenia specjalistycznego. Samoloty będą pilotowane przez międzynarodowe załogi składające się z przedstawicieli sześciu państw NATO: Niderlandów, Belgii, Norwegii, Luksemburga, Niemiec i Czech. W umowie z Airbusem zawarta jest opcja na rozszerzenie zamówienia do 12 maszyn. Główną bazą MMF ma być Eindhoven, ale część maszyn będzie stacjonować na niemieckim lotnisku Kolonia‒Bonn. A330MRTT zastąpią holenderskie KDC-10 i niemieckie A310.

MMF jest otwarta na dołączenie kolejnych państw. W początkowym okresie formowania w grupie założycielskiej była także Polska, która ostatecznie nie przystąpiła do fazy zakupu samolotów. Jednym z powodów tej decyzji, podjętej pod koniec 2016 r., był niezadowalający strony polskiej offset zaproponowany przez koncern Airbus.

Czytaj także: Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

Pierwszy wielozadaniowy samolot tankowania powietrznego Airbus A330MRTT dla europejskiej jednostki NATO Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet (MMF) w docelowym malowaniu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne M88A2 dla Kuwejtu

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Kuwejtu partii gąsienicowych wozów zabezpieczenia ...

Analiza Radaru: K2PL – czy naprawdę umowa już wkrótce?

Od pierwszych dni stycznia tego roku w zagranicznych mediach pojawiają się informacje związane z ...

Kłopoty rosyjskich helikopterów Ka-52

Producent maszyn twierdzi, że dokonuje ich modernizacji uwzględniając doświadczenia walk w Syrii. Zastrzeżenia do ...