Cypr kupuje europejskie rakiety

Start kierowanego pocisku przeciwokrętowego MBDA Exocet. Fot./MBDA.

Rząd Republiki Cypryjskiej zawarł kontrakt z grupą MBDA dotyczący dostaw uzbrojenia rakietowego przeznaczonego do zwalczania celów powietrznych i nawodnych o wartości ok. 240 mln euro.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, umowa obejmuje dostawę pocisków przeciwlotniczych Mistral, a także przeciwokrętowych Exocet nieznanej wersji. Dotychczas Republika Cypryjska zakupiła ok. 200 pocisków Mistral, które zostały dostarczone w 2005 r., a także kolejnych 14 w 2010 r.  Zapewne nowa partia będzie stanowić uzupełnienie rakiet zużywanych podczas ćwiczeń.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Nowością w cypryjskim arsenale będą pociski Exocet. Obecnie brak informacji o dostosowaniu do użycia któregoś z cypryjskich okrętów. To co może wskazywać na zakup zestawu w konfiguracji lądowego systemu obrony wybrzeża. Exocety mogą stanowić przeciwwagę dla aktywności Turcji, która prowadzi politykę ekspansji ekonomicznej w strefie wyłączności gospodarczej sąsiadów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Finlandia zwiększy wydatki obronne?

Ministerstwo Obrony Finlandii opublikowało projekt swojego budżetu na rok 2021. Miałby on wynosić 4,87 ...

Rosyjska armia chce jak w Chinach

Minister obrony zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie „wojskowe studio filmowe”. W przeciwieństwie do ...

F-16 Jastrząb. Fot./MON.

100 tys. godzin nalotu polskich F-16 Jastrząb

2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego poinformowało, że flota polskich wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D ...