Reformador przekazany Marynarce Wojennej Meksyku

Pełnomorski okręt patrolowy (fregata) Reformador Marynarki Wojennej Meksyku. Fot./Damen.

Koncern stoczniowy Damen przekazał  Marynarce Wojennej Meksyku pełnomorski okręt patrolowy (fregatę) Reformador (101).

Jest to pierwsza jednostka rodziny Sigma 10514 LRP/POLA dla użytkownika z Ameryki Północnej. Okręt zbudowano w oparciu o umową na transfer technologii, co wygenerowało ponad 3000 miejsc pracy w Meksyku. Dwie z jego sześciu sekcji powstały w stoczni Damena we Vlissingen, a pozostałe w stoczni ASTIMAR 20 w Salina Cruz w stanie Oaxaca.  

Czytaj także: Meksyk czeka na nową fregatę

Kontrakt na zakup jednostki podpisano w 2016 r. Symboliczne położenie stępki odbyło się 17 sierpnia 2017 r. we Vlissingen w Holandii. 23 listopada 2018 r. nastąpiło wodowanie – w stoczni ASTIMAR 20. Strona meksykańska odpowiadała za montaż całości, a także próby.

Reformador ma wyporność pełną 2850 ton i długość 107,5 m. Fregata otrzymała rozbudowane uzbrojenie, które obejmuje m.in.: 57 mm automatyczną armatę Bofors Mk3, dwa stanowiska Mk 38 25 mm armat automatycznych, wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych RGM-84L Harpoon Blok II, wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych RIM-116 RAM i dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 54.

Czytaj także: Damen zwodował okręt dla Pakistanu

Na okrętach miały bazować śmigłowce Lockheed Martin MH-60R Seahawk, ale władze dotąd nie autoryzowały ich zakupu. W przyszłości okręt ma otrzymać pionową wyrzutnię Mk 56 do ośmiu przeciwlotniczych pocisków kierowanych ESSM. W sumie planowana jest budowa ośmiu takich fregat.

Obecnie jednostki typoszeregu Sigma eksploatuje Indonezja (sześć) i Maroko (trzy).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pomyślne próby USS Oakland

Stocznia Austal USA pomyślnie zakończyła próby morskie wielozadaniowego okrętu klasy LCS, przyszłego USS Oakland (LCS ...

Program Harpia: Przyspiesza zakup supermysliwca dla Polski

MON przyspiesza starania o nowe amerykańskie samoloty piątej generacji F-35A Lighting II. To one ...

Australijskie Poseidony w komplecie

Do bazy lotniczej Royal Australian Air Force Edinburgh przybył dwunasty morski samolot patrolowy bazowania ...