Rampy szturmowe z Bielska-Białej dla Policji

Oddziały kontrterrorystyczne Policji otrzymały nowe pojazdy z rampami szturmowymi.

Publikacja: 27.12.2019 14:30

Dwie rampy szturmowe na nowych pojazdach opancerzonych TUR VI otrzymali późną jesienią polscy policj

Dwie rampy szturmowe na nowych pojazdach opancerzonych TUR VI otrzymali późną jesienią polscy policjanci. Fot./Concept.

Foto: Dwie rampy szturmowe na nowych pojazdach opancerzonych TUR VI otrzymali późną jesienią polscy policjanci. Fot./Concept.

Nowe pojazdy zapewniają dostęp do wyższych kondygnacji budynków, drzwi samolotów i innych środków transportu. Dwie rampy na podwoziach pojazdów opancerzonych TUR VI, dostarczonych przez AMZ-KUTNO, zabudowała firma Concept z Bielska-Białej.

Czytaj także: Nowy Bell dla Policji na Mikołajki

Przedstawiciele bielskiej firmy twierdzą, że sprostanie wymaganiom Policji było dużym wyzwaniem. Powodem był pojazd bazowy, którego konstrukcja wymuszała niestandardowy sposób montaży rampy. Ponadto Policja wymagała, żeby rampa nie tylko pozwalała na operowanie na wysokości, ale także pochylała się w kierunku podłoża.

""

Rampy szturmowe są wykorzystywane przez oddziały antyterrorystyczne wielu państw Europy. W Polsce tego typu sprzęt mają również Wojska Specjalne i Żandarmeria Wojskowa. Fot./Concept.

radar.rp.pl

– Zadanie nie było łatwe, ale zdobyte wcześniej doświadczenia w budowie ramp szturmowych pozwoliło nam w pełni sprostać wymaganiom zamawiającego – mówi prezes spółki Concept Tomasz Kłeczek – rampy szturmowe są w pełni funkcjonalne, zostały przetestowane w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Policjanci odebrali je bez zastrzeżeń – podkreśla.

Czytaj także: Nowe granaty i amunicja dla Policji

Rampy szturmowe to sprzęt powszechnie wykorzystywany w działaniach antyterrorystycznych i szturmowych. Od dawna tego rodzaju urządzenia są w wyposażeniu np. amerykańskich oddziałów specjalnych policji. Rampa szturmowa pozwala policyjnym antyterrorystom m.in. na przeprowadzenie sprawnej i bezpiecznej operacji odbicia samolotu porwanego przez przestępców. Wspinanie się na kadłub lub skrzydło samolotu po drabinie może być niebezpieczne z powodu śliskiej powierzchni. Wykorzystanie rampy eliminuje takie zagrożenia. Można to było obserwować np. podczas pokazów NATO Days w czeskiej Ostrawie, gdzie oddziały antyterrorystyczne przeprowadziły pokazową akcję odbicia samolotu.

Rampy, które otrzymali polscy policjanci, pozwalają na działanie na wysokości do siedmiu metrów, a z dodatkowo rozwiniętą drabiną – dziewięciu. W praktyce umożliwia to przeprowadzenie akcji szturmowej na trzecim piętrze budynku. Wysunięta rampa może także służyć jako punkt obserwacyjny lub stanowisko dla snajperów. Na jednej rampie może operować cały zespół operatorów.

""

Rampy szturmowe są na tyle wysokie, że pozwalają np. na przeprowadzenie szturmu bezpośrednio na trzecie piętro budynku. Fot./Concept.

radar.rp.pl

W grudniu firma AMZ-KUTNO przekazała Policji pięć pojazdów TUR VI. Trafią one do oddziałów kontrterrorystycznych w różnych częściach kraju. Na każdym z nich będzie można zamontować rampę szturmową. Wyszkolonej obsłudze zajmuje to kilkadziesiąt minut.

Czytaj także: Policja zamawia karabinki automatyczne

– Dysponujemy unikalnym know-how, którego nie ma żadna inna firma w kraju, bo tego typu sprzęt budujemy i dostarczamy już od kilku lat. Nasze doświadczenie pozwala nam przygotować tego typu sprzęt dla każdego klienta – podkreśla Tomasz Kłeczek, szef spółki Concept.

W Polsce platformami szturmowymi dysponują już Wojska Specjalne, a także Żandarmeria Wojskowa. Wszystkie zostały zbudowane w Bielsku-Białej. Co więcej, taki sprzęt, także wyprodukowany przez Concept używają specjalne jednostki policji w Czechach.

Nowe pojazdy zapewniają dostęp do wyższych kondygnacji budynków, drzwi samolotów i innych środków transportu. Dwie rampy na podwoziach pojazdów opancerzonych TUR VI, dostarczonych przez AMZ-KUTNO, zabudowała firma Concept z Bielska-Białej.

Czytaj także: Nowy Bell dla Policji na Mikołajki

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego