Kolejne patrolowce typu PKX-B dla Republiki Korei

Okręt patrolowy Chamsuri-211, prototypowa jednostka typu PKX-B. Fot./Hanjin Heavy Industries.

Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA podpisała kontrakt dotyczący budowy kolejnej serii okrętów patrolowych typu PKX-B.

Zamówienie zrealizuje stocznia Hanjin Heavy Industries & Construction. Umowa, o wartości około 211 mln dol., określa warunki dostawy do Marynarki Wojennej Republiki Korei czterech takich jednostek.

Czytaj także: Wsparcie dla południowokoreańskich Global Hawków

Wcześniej zamówiono już 12 jednostek tego typu. Z tej grupy do służby wcielono dotychczas, w 2017 r., prototyp. Łącznie planowana jest budowa osiemnastu okrętów tej serii. Wszystkie zbuduje stocznia Hanjin Heavy Industries w Pusan. Budowa jednostek zamówionych w październiku ma się zakończyć dostarczone do końca 2020 r.

Patrolowce PKX-B stanowią jeden z kluczowych elementów rozbudowy i modernizacji sił patrolowych Marynarki Wojennej Republiki Korei. Stanowią owoc doświadczeń ze starć z jednostkami Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Mowa m.in. o wydarzeniach z 29 czerwca 2002 r., kiedy w potyczce z siłami z Północy utracono jeden z patrolowców typu PKM. Na jego pokładzie którego zginęło sześciu marynarzy.

Czytaj także: Korea uziemiła swoje śmigłowce transportowe

PKX-B mają długość 44 m i wyporność 200 ton. Uzbrojenie składa się z pojedynczej 76 mm armaty automatycznej, dwóch 12,7 mm wkm i wyrzutni 12 pocisków kierowanych kalibru 130 mm.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Defender-Europe 20: Największe ćwiczenie w Europie

Pierwsi żołnierze amerykańscy przybyli do Polski na Defender-Europe 20 – największe od 25 lat europejskie ...

Hiszpania wybrała PC-21

Hiszpania wybrała PC-21 w przetargu na nowe samoloty szkolno-treningowe dla wojskowych pilotów. Madryt poszukiwał ...

Rosyjskie wojskowe roboty znów w Syrii

 „Bojowy, wielofunkcjonalny robototeczniczny kompleks na podwoziu gąsienicowym” został sfotografowany w jednym z rejonów Syrii. ...