20 września odbyła się uroczystość położenia stępki pod okręt wielozadaniowy USS Savannah (LCS 28), czternastą jednostkę typu Independence dla US Navy. Fot./Austal.

W stoczni koncernu Austal odbyła się uroczystość położenia stępki pod okręt wielozadaniowy USS Savannah (LCS 28). Czternastą jednostkę typu Independence budowaną dla US Navy.

Kontrakt na budowę okrętu podpisano w czerwcu 2017 r. Jest to już szósty okręt US Navy nazwany na cześć miasta Savannah w stanie Georgia. Wcześniej były to: wielozadaniowy zaopatrzeniowiec (służący w latach 1975-1995), lekki krążownik z okresu II wojny światowej, tender okrętów podwodnych w okresie I wojny światowej, a także dwa żaglowce w XIX wieku.

Obecnie US Navy eksploatuje dziewięć okrętów wielozadaniowych typu Independence. Dla wszystkich portem macierzystym jest baza San Diego w Kalifornii. Dwa z nich, USS Montgomery i USS Gabrielle Giffords, skierowano do działań operacyjnych na wodach azjatyckich. Gabrielle Giffords ‒ jako pierwszy ‒ ma na pokładzie moduł bojowy z przeciwokrętowymi pociskami kierowanymi Kongsberg NSM.

Czytaj także: US Navy wdraża do służby nowe bezzałogowce

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie modernizują ciężkie bomby konwencjonalne

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) doprowadzają swój arsenał bomb typu MOP do najnowszego standardu ...

Lynx KF41 oferowany US Army. Rys./Rheinmetall.

Nadjeżdża „cyfrowy” Lynx

Koncern Raytheon Missiles&Defense, członek zespołu Team Lynx, zadeklarował, że wariant bojowego wozu piechoty Lynx ...

Alessandro Profumo: Polska stałaby się partnerem w programie Eurofighter

Partnerstwo w programie oznaczałoby niższe koszty związane z zakupem maszyny i dedykowanego pakietu logistyczno-szkoleniowego. ...