Pierwsze Guardiany dotarły do Indii

Śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E Guardian podczas prób na terenie Stanów Zjednoczonych. Fot./Boeing.

Do bazy lotniczej Hindon w pobliżu Nowego Delhi dostarczono pierwszą partię czterech śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Guardian zamówionych przez Siły Powietrzne Indii.

Łącznie, na mocy kontraktu z września 2015 r., Indie zamówiły 22 maszyny tego typu. Dodatkowo zamówiono także 15 ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook. Łączna wartość kontraktów wyniosła 2,2 mld dolarów.

Czytaj także: Indie kupują rosyjskie S-400

Cztery AH-64E przyleciały na pokładzie samolotu transportowego. Po zmontowaniu i oblotach technicznych, przez pierwsze tygodnie mają operować z bazy Hindon. Ich publiczny debiut zaplanowano na 15 sierpnia, kiedy odbędą się obchody dnia niepodległości Indii. Później maszyny zostaną rozdzielone pomiędzy jednostki stacjonujące w Pathankot i Jorhat, gdzie zakończono już prace budowlane dostosowujące ich zaplecze do obsługi śmigłowców nowego typu.

Śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E Guardian podczas prób na terenie Stanów Zjednoczonych. Fot./Boeing.

Dostawa maszyn ma się zakończyć w przyszłym roku. Co warto podkreślić, śmigłowce, które właśnie dotarły do Indii zostały dostarczone przed zapisanym w kontrakcie terminem.

Zamówienie śmigłowców bojowych i transportowych u Boeinga zaowocowało także projektami współpracy przemysłowej. M.in. w zakładach Tata-Boeing w Hajderabadzie powstają struktury kadłuba tych maszyn. Niedługo staną się one ich jedynym dostawcą (wyprą z rynku południowokoreański koncern KAI).

Czytaj także: Indie chcą kupić prawie pół tysiąca rosyjskich czołgów

Obecnie Indie kończą procedury, które otworzą drogę do podpisania kontraktu na zakup kolejnej partii AH-64E. Zamówienie ma ona objąć sześć maszyn, które tym razem trafią do lotnictwa wojsk lądowych. Docelowe zapotrzebowanie tej formacji może opiewać na około 50 wiropłatów tej klasy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Francuzi zamawiają amerykańskie śmigłowce

Pułkownik Bruno Paupy, zastępca szefa oddziału planowania Sił Powietrznych Francji, poinformował, że Francja jest ...

US Navy wdraża do służby nowe bezzałogowce

Marynarka wojenna USA ogłosiła, że bezzałogowe śmigłowce typu Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout osiągnęły ...

Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson poinformował o podjęciu decyzji o czasowym przebazowaniu brytyjskich ...