Polska zamawia kolejne baterie Patriot

Polska przyspiesza zakupy kolejnych 6 baterii amerykańskiego systemu przeciwrakietowego Patriot. Do Waszyngtonu trafia właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie – potwierdził we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

Publikacja: 24.05.2022 13:42

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot. Fot./US ArmyJason Cutshaw.

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot. Fot./US ArmyJason Cutshaw.

Foto: US ArmyJason Cutshaw.

Minister obrony otwierając wczoraj w Warszawie doroczną konferencję bezpieczeństwa Defense24 ujawnił, że zamówione właśnie zestawy Patriot będą miały najnowszy, wydajniejszy tzw. dookrężny radar o polu widzenia 360 st., o który od lat zabiegaliśmy w Pentagonie.

To ważna i oczekiwana wiadomość, bo Polska we wrześniu 2018 r. zamówiła do swej tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła" 2 baterie (16 wyrzutni) Patriot w istniejącej i eksploatowanej wówczas przez US Army konfiguracji uzupełnionej jedynie na specjalne życzenie Warszawy w nowoczesny i rozwijany dopiero w Ameryce system dowodzenia IBCS ( prod. Northrop Grumman).

Ówczesny plan inwestycji w obronę przeciwrakietową zapowiadał zamówienie 8 baterii, więc tamta decyzja wywołała konsternację. MON mgliście zapowiedziało wtedy uzupełnienie rakietowego arsenału o kolejne 6 baterii w późniejszym terminie. Warunkiem zamówienia i realizacji tzw II fazy programu Wisła było właśnie wyposażenie przez producenta – zbrojeniowego giganta z USA - Raytheon Missiles & Defense „polskich" wyrzutni Patriot m.in. w najnowocześniejsze radary o większej wydajności i dookólnym polu widzenia.

Czytaj więcej

Pierwszy radar LTAMDS już na poligonie White Sands

- Spodziewaliśmy ostatecznego zakończenia rozwoju nowego radiolokatora m in. dla naszych zestawów Patriot i skierowania do eksploatacji wojskowej we wrześniu tego roku. Okazało się, że skonstruowana przez Raytheon stacja radiolokacyjna Lower Tier Air and Missile Defense Sensor ( LTAMDS) zaliczyła pozytywnie testy wcześniej, stąd przyspieszenie zamówienia na Patrioty – tłumaczy płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła.

Foto: Raytheon Missiles & Defense

Specjaliści od techniki wojskowej nie mają jednak wątpliwości, że decyzje MON o uruchomieniu II fazy Programu Wisła zapadały także pod presją zagrożeń, jakie przyniosła agresja Moskwy i nadal niesie wojna w Ukrainie. Dziś na wschodniej rubieży, miejsc koncentracji amerykańskich wojsk i szlaków tranzytowych z Polski nad Dniepr, strzegą wciąż wyrzutnie Patriot użyczone przez sojuszników z NATO. Płk Marciniak zapewnia, że w końcu tego roku wojsko przyjmie i wdroży do służby pierwsze dwie - zbudowane z udziałem także polskich firm - baterie Patriot zakontraktowane w 2018 r. Wyrzutnie do zamówionych już dawno w USA pocisków kierowanych PAC -3 MSE ( dostarczonych przez innego giganta zbrojeniowego Ameryki – Lockheeed Martin) wyprodukowała już Huta Stalowa Wola. W kraju zrobiliśmy też na zamówienie Raytheon Missiles & Defense ciężarówki do transportu rakietowej amunicji a także specjalnie wyposażonych kontenerów bojowego i logistycznego wsparcia.

- Zakładamy, że zamawiane właśnie pierwsze z 6 nowych baterii Patriot powinny trafić na pierwszą linię obrony przeciwrakietowej obrony RP w 2026 r. – planuje pełnomocnik MON ds. programu Wisła.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście