Austria zamówiła śmigłowce Leonardo AW169M

Koncern Leonardo poinformował o podpisaniu kontraktu na produkcję i dostawę do Austrii 18 wielozadaniowych śmigłowców AW169M. Wstępem do tego wydarzenia było zawarcie w grudniu ubiegłego roku międzyrządowej umowy pomiędzy Austrią i Włochami.

Publikacja: 17.01.2022 16:05

Jeden z dwóch śmigłowców Leonardo AW169M używanych przez Siły Zbrojne Republiki Włoskiej.

Jeden z dwóch śmigłowców Leonardo AW169M używanych przez Siły Zbrojne Republiki Włoskiej.

Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej

Z tego też względu formalnym zamawiającym jest Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej. Wartość umowy to 369 mln euro, a dostawy wiropłatów mają rozpocząć się w 2023 r. W austriackim lotnictwie wojskowym włoskie maszyny zastąpią przestarzałe maszyny Aérospatiale Alouette III. Spośród transzy gwarantowanej sześć ma zostać dostarczonych w konfiguracji szkolno-treningowej (AW169B), a pozostałych 12 w wielozadaniowej AW169MA. W przypadku wykorzystania opcji, która umożliwia dodatkowe zamówienia dalszych 18 wiropłatów, mają zostać zachowane takie same proporcje. Dodatkowo pakiet ma obejmować: symulatory, pomoce dydaktyczne do szkolenia personelu, części zamienne, naziemne urządzenia obsługi technicznej, wyposażenie dodatkowe zgodne z zamówioną konfiguracją. Poza powyższym budżetem pozostają kwestie dostosowania infrastruktury naziemnej (m.in. hangarów) w dwóch bazach. Szkolenie austriackiego personelu ma rozpocząć się w połowie 2022 r., natomiast pierwsze dostawy wyposażenia naziemnego rozpoczną się pod koniec bieżącego roku. Według dostępnych informacji, cały kontrakt ma zostać zrealizowany do 2026 r.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego