Zapytany o całą sytuację dodał, że Stany Zjednoczone otrzymały od Egiptu informację, że kraj ten ma świadomość sytuacji. Władze w Kairze wiedzą, że w przypadku kontynuowania procedury zakupu samolotów Su-35 z Rosji sankcje są nieuniknione. Popmeo ponadto nadzieję, że nie będzie konieczności sięgnięcia po te instrumenty i że Egipt zdecyduje się zrezygnować z tej transakcji.
CAATSA amerykańską dźwignią geopolityczną
Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) to element prawa federalnego, który został zatwierdzony przez obie izby amerykańskiego parlamentu niemal jednogłośnie. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę 2 sierpnia 2017 r.
Od tego czasu daje ona dodatkową dźwignię Amerykanom i pozwala wprowadzać sankcje gdy zagrożone są interesy kraju. Przejawem tego może być m.in. wspieranie przeciwników Stanów Zjednoczonych poprzez realizowanie u nich zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
W ostatnim czasie Amerykanie zdecydowali się sięgnąć po to rozwiązanie w przypadku takich państw jak Iran, Korea Północna czy Rosja. Nadal niewyjaśniona jest sprawa Turcji, która zdecydowała się na zakup rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400. Decyzja postawiła pod znakiem zapytania udział Ankary w programie Joint Strike Fighter (F-35 Lightning II). Zagadka pozostają również Indie, które znaczną część swego uzbrojenia kupują w Rosji.
Specyficzna sytuacja z zamówieniem Su-35 przez Egipt
Egipt jest jednym z największych użytkowników amerykańskich samolotów myśliwskich F-16. Samoloty stanowią podstawę odrzutowego lotnictwa bojowego tego kraju.