Koncern Turkish Aerospace Industries podpisał z Dyrekcją Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB) umowę dotyczącą zainicjowania prac nad nowym śmigłowcem. Nowa maszyna ma bazować na doświadczeniach zebranych podczas realizacji programu ATAK, czyli rozwoju śmigłowca bojowego na bazie licencyjnej maszyny AgustaWestland (Leonardo) A129 International.

Konstrukcję mają cechować: masa startowa około 10 ton, napęd składający się z dwóch silników turbinowych o mocy po ok. 1472 kW/2000 KM, dwuosobowa załoga w układzie tandem, możliwość pełnego operowania w pełnym zakresie w terenie gorącym i wysokogórskim. Wyposażenie ma objąć zaawansowany system obserwacyjno-celowniczy, system samoobrony i walki elektronicznej. Przewidziano  także bogaty zestaw uzbrojenia. Wyposażenie i uzbrojenie ma w pełni pochodzić od lokalnego przemysłu, co ma zwiększyć elastyczność w przypadku negocjacji z odbiorcami zagranicznymi.

Obecnie Siły Zbrojne Turcji eksploatują dwa typy śmigłowców bojowych – nieco ponad 20 amerykańskich Bell AH-1F/W Cobra/Super Cobra (w trakcie wycofywania) i TAI T129 ATAK (w trakcie wdrażania, docelowo co najmniej 60). Oba typy są sukcesywnie wykorzystywane w działaniach bojowych w południowo-wschodniej części Turcji, a także na pograniczu z Syrią.

Czytaj także: Donald Trump nie sprzeda Turkom F-35