Czołg K2PL. Szansa dla polskiego wojska i przemysłu obronnego

Podczas kieleckiego MSPO 2021 nasi dziennikarze mieli okazję przeprowadzić rozmowę z gen. brygady rezerwy dr Eui-Seong Lee, wiceprezesem ds. obronności spółki Hyundai Rotem, producenta czołgu podstawowego K2, oferowanego Polsce w ramach programu Wilk.

Publikacja: 16.09.2021 11:00

Przedmiotem oferty jest czołg podstawowy K2PL, wywodzący się z obecnie używanego przez południowokor

Przedmiotem oferty jest czołg podstawowy K2PL, wywodzący się z obecnie używanego przez południowokoreańskie wojska lądowe K2.

Foto: Wojska Lądowe Republiki Korei.

Rozmowa rozpoczęła się od nawiązań historycznych. 71 lat temu Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, wspierana przez Związek Sowiecki i komunistyczne Chiny, najechała Republikę Korei, lecz, szczęśliwie, komuniści zostali odparci. Trudne sąsiedztwo, jak powiedział gen. Lee, skłoniło Republikę Korei do wzmożonych wysiłków w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa, także w celu uzyskania niezależności w obszarze badań i rozwoju własnych rozwiązań.

K2 Czarna Pantera (kor. K2 흑표, Heuk Pyo) jest jednym z efektów tych prac. Czołg ten, jak zaznaczył gen. Lee, powstał z myślą o koreańskim teatrze działań, gdzie jest „wiele gór, wiele dużych rzek, wiele mostów, ciężkie zimy, gorące lata oraz częste deszcze”, słowem ‒ do działań w szczególnie trudnym terenie. Hyundai Rotem przez 40 lat gromadził doświadczenie związane z opracowywaniem i produkcją czołgów podstawowych, od K1 począwszy, poprzez K1A1, aż po K2. Dzięki temu ten ostatni, jak powiedział gen. Lee, jest prawdziwie rdzennym czołgiem Republiki Korei.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Analiza Radaru: K2PL – czy naprawdę umowa już wkrótce?
Przemysł Obronny
MSPO 2021. Pancerny Abrams w kieleckim salonie
Nato
M1 Abrams – nie taki piękny, jak go malują
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami